Ibuprofen

Arahan untuk digunakan:

Harga dalam farmasi dalam talian:

Ibuprofen adalah ubat sintetik bukan steroid yang mempunyai kesan analgesik, anti-radang dan antipiretik.

Tindakan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah ibuprofen, turunan asid fenilpropionik.

Ibuprofen paling berkesan untuk kesakitan keradangan. Kesan antipiretik agak dekat dengan asid acetylsalicylic. Ia menghalang lekatan platelet, meningkatkan peredaran mikro dan mengurangkan keamatan keradangan.

Apabila digunakan secara luaran, Ibuprofen sebagai salap mempunyai kesan analgesik yang kuat, mengurangkan kemerahan, kekejangan pagi dan bengkak.

Ubat ini termasuk dalam senarai ubat-ubatan yang paling penting dalam Pertubuhan Kesihatan Sedunia, keberkesanan dan keselamatannya telah dikaji dan diuji secara klinikal.

Borang pelepasan

Ibuprofen boleh didapati dalam bentuk tablet, penggantungan, dan salep.

  • Tablet ibuprofen adalah bulat, licin, biconvex putih. Setiap tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg bahan aktif. Pengeksport - magnesium stearate, talc, lactose, kanji kentang, silikon dioksida koloid, Povidone 25. 10, 20 dan 100 keping setiap pek;
  • Tablet Ibuprofen bersalut dengan tindakan yang berpanjangan. Setiap tablet mengandungi 800 mg bahan aktif. 7, 14 dan 60 keping setiap pek;
  • Tablet untuk menghisap. Setiap tablet mengandungi 200 mg bahan aktif;
  • Kapsul bertindak panjang. Setiap kapsul mengandungi 300 mg bahan aktif;
  • Suspensi Ibuprofen untuk pentadbiran lisan homogen, kuning, dengan bau oren. 5 ml penggantungan mengandungi 100 mg bahan aktif. Dihasilkan dalam botol 100 ml, dalam kadbod dengan sudu ukur;
  • 5% krim dan gel untuk kegunaan luaran.

Petunjuk untuk penggunaan ibuprofen

Ibuprofen ditunjukkan untuk:

  • Rawatan gejala influenza dan SARS;
  • Osteoarthrosis;
  • Arthritis psoriatik;
  • Spondylosis serviks;
  • Sindrom Barre-Lieu;
  • Migrain serviks;
  • Bursitis;
  • Ankylosing spondylitis;
  • Amyotrofi neuralgik;
  • Myalgia;
  • Sindrom Nefrotik;
  • Hipotensi postural (semasa mengambil ubat antihipertensi);
  • Negeri-negeri fisis pelbagai etimologi;
  • Keradangan traumatik pada tisu lembut dan sistem muskuloskeletal;
  • Sindrom Arteri Vertebral;
  • Neuralgia;
  • Tendinite;
  • Hematomas.

Ibuprofen juga ditunjukkan dalam rawatan keselamat ligamen, radang sendi rheumatoid, radiculitis dan sindrom artikular (dengan keterlaluan gout).

Sebagai tambahan, Ibuprofen ditunjukkan untuk digunakan dalam:

  • Pneumonia;
  • Postoperative, pergigian dan sakit kepala;
  • Penyakit ENT yang berjangkit-inflamasi - faringitis, tonsilitis, rhinitis, laringitis, sinusitis;
  • Bronkitis;
  • Panniculite;
  • Dysmenorrhea primer;
  • Algodismenoree;
  • Proses keradangan di pinggul;
  • Adnexitis

Contraindications

Ibuprofen dikontraindikasikan mengikut arahan:

  • Hypersensitivity to the drug;
  • Pembacaan ulser gastrik atau ulser duodenal dan kolitis ulseratif;
  • Penyakit saraf optik dan penglihatan warna terjejas;
  • Aspirin "asma;
  • Hipertensi;
  • Scotome;
  • Amblyopia;
  • Gangguan buah pinggang atau hati yang diucapkan, serta sirosis hati dengan hipertensi portal;
  • Kegagalan jantung;
  • Edema;
  • Hemofilia;
  • Hypocoagulation;
  • Leukopenia;
  • Patologi radas vestibular;
  • Kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • III trimester kehamilan.

Mengikut arahan Ibuprofen ditetapkan dengan berhati-hati apabila:

  • Kegagalan jantung kronik
  • Penyakit hati dan buah pinggang yang bersamaan,
  • Enteritis;
  • Sejurus selepas pembedahan;
  • Dengan gejala-gejala dyspeptik sebelum rawatan;
  • Gastrik;
  • Kolitis;
  • Kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

Apabila menggunakan Ibuprofen, perlu memantau sistem periferal darah secara sistematik, serta fungsi hati dan buah pinggang.

Arahan untuk penggunaan Ibuprofen

Menurut arahan Ibuprofen diambil selepas makan di dalamnya.

Dos harian dadah bergantung kepada penyakit ini:

  • Dalam osteoarthrosis, algomenorrhea, arthritis psoriatik dan spondyloarthritis ankylosis, orang dewasa ditetapkan 400-600 mg 3-4 kali sehari;
  • Dalam artritis reumatoid, ambil dos tambahan 800 mg 3 kali sehari;
  • Untuk kecederaan tisu lembut dan keseleo, tablet Ibuprofen dengan tindakan yang berlanjutan digunakan - 1600-2400 mg sekali sehari, lebih baik sebelum tidur;
  • Dengan kesakitan sederhana, ambil 1200 mg sehari;
  • Untuk sindrom febrile yang telah timbul selepas imunisasi, 50 mg digunakan, jika perlu, pentadbiran boleh diulangi selepas 6 jam, tetapi tidak lebih daripada 100 mg sehari.

Apabila kanak-kanak febrile berusia lebih 12 tahun, dos Ibuprofen dikira untuk mengurangkan suhu badan:

  • Di atas 39.2 darjah C, 10 mg setiap 1 kg berat badan sehari;
  • Di bawah 39.2 darjah C, 5 mg setiap 1 kg berat badan sehari.

Tablet ibuprofen untuk resorpsi digunakan untuk merawat penyakit ENT, melarutkan di dalam mulut di bawah lidah. Kanak-kanak yang berumur lebih dari 12 tahun dan dewasa ditetapkan 200-400 mg 2-3 kali sehari.

Suspensi untuk pentadbiran lisan biasanya ditetapkan kepada kanak-kanak. Purata dos tunggal untuk kemasukan 3 kali sehari ialah:

  • Dari 1 hingga 3 tahun - 100 mg;
  • Dari 4 hingga 6 tahun - 150 mg;
  • Dari 7 hingga 9 tahun - 200 mg;
  • Dari 10 hingga 12 tahun - 300 mg.

Terutamanya menggunakan gel atau krim Ibuprofen, memohon dan menggosoknya sehingga diserap sepenuhnya di kawasan yang terkena 3-4 kali sehari. Rawatan boleh dilakukan dalam masa 2-3 minggu.

Kesan sampingan

Mengikut arahan, Ibuprofen adalah ubat yang agak selamat dan biasanya diterima dengan baik. Apabila menggunakan, beberapa kesan sampingan boleh berlaku:

Sistem pencernaan: cirit-birit, muntah, mual, anoreksia, ketidakselesaan epigastrik, luka erosif dan ulseratif pada saluran gastrousus lebih kerap berlaku; fungsi hati yang kurang ketara atau pendarahan dari saluran gastrousus.

Sistem saraf: sakit kepala atau pening, gangguan tidur atau pergolakan, dan gangguan visual mungkin berlaku.

Sistem peredaran darah: kesan sampingan diperhatikan hanya dengan penggunaan ubat - trombositopenia, anemia, agranulositosis yang berpanjangan.

Sistem kencing: disfungsi buah pinggang boleh berlaku dengan penggunaan berpanjangan Ibuprofen.

Reaksi alergi boleh dilihat apabila mengambil ubat di dalamnya, dan apabila digunakan secara luaran dalam bentuk kemerahan kulit, ruam kulit, angioedema, sensasi terbakar. Sindrom bronkospastik dan meningitis aseptik berlaku lebih kerap.

Ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester kehamilan ketiga. Permohonan dalam trimester I dan II mungkin dilakukan dengan ketat mengikut keterangan doktor.

Semasa penyusuan, ibuprofen boleh digunakan dalam dos yang rendah untuk kesakitan dan demam. Oleh kerana dadah dilepaskan ke dalam susu ibu, gunakan dalam dos lebih daripada 800 mg sehari adalah kontraindikasi.

Syarat penyimpanan

Ibuprofen boleh didapati di preskripsi. Hayat rak - 3 tahun.

Tablet Ibuprofen: arahan untuk digunakan

Komposisi

Penerangan

Petunjuk untuk digunakan

Contraindications

- hipersensitiviti kepada ibuprofen;

- luka erosif dan ulseratif pada saluran gastrointestinal dalam fasa akut;

- Aspirin "asma dan triad" aspirin ";

- diatesis hemorrhagic (penyakit Willebrand, purpura thrombocytopenic, telangiectasia), hypoprothrombinemia, hemofilia;

- membedah aneurisma aorta;

- kekurangan vitamin K;

- kehamilan pada trimester ketiga dan laktasi;

- penyakit saraf optik, scotoma, amblyopia, penglihatan warna terjejas;

- hipertensi arteri, NYHA tahap III-IV kegagalan jantung;

- patologi radas vestibular, kehilangan pendengaran;

- kerosakan buah pinggang dan hepatik yang teruk;

- umur kanak-kanak sehingga 6 tahun.

Dos dan pentadbiran

Sapukan di dalam, sebaik-baiknya di antara makanan.

Dewasa melantik 400 - 600 mg (2-3 tablet) 3-4 kali sehari. Dalam arthritis rheumatoid - 800 mg (4 tablet) 3 kali sehari. Apabila algomenorrhea 400-600 mg (2-3 tablet) dengan selang 4-6 jam. Dos tunggal maksimum ialah 800 mg (4 tablet), dos harian adalah 2400 mg (12 tablet).

Kanak-kanak harus ditetapkan dalam dos 5-10 mg / kg / hari dalam 3-4 dos. Maksimum dos harian 20 mg / kg, dengan rheumatoid arthritis remaja - sehingga 40 mg / kg. Kanak-kanak 6 - 9 tahun (21-30 kg) 100 mg (½ tablet) 4 kali sehari, dos harian maksimum 400 mg. Kanak-kanak 9 - 12 tahun (31-41 kg), 200 mg (1 tablet) 3 kali sehari, dos harian maksimum 600 mg. Kanak-kanak berusia lebih 12 tahun (lebih daripada 41 kg), 200 mg (1 tablet) 4 kali sehari, dos harian maksimum ialah 800 mg.

Sebagai febrifuge pada suhu badan lebih daripada 38.5 ° C (pada pesakit dengan sejarah sawan, pada suhu lebih daripada 37.5 ° C). Berikan pada kadar 5 mg / kg, pada suhu di atas 39.2 ° C - pada dos 10 mg / kg.

Kesan sampingan

Di bahagian saluran gastrousus: Ulser peptik, perforasi atau pendarahan gastrousus. Mual, muntah, cirit-birit, kembung perut, sembelit, dispepsia, sakit perut, melena, muntah berdarah, stomatitis ulseratif, pembengkakan kolitis dan penyakit Crohn. Sangat jarang - pankreatitis.

Di bahagian sistem kekebalan tubuh: tindak balas hipersensitiviti, anafilaksis, asma, bronkospasme atau sesak nafas, pelbagai jenis, gatal-gatal, urticaria, purpura, angioedema, dan jarang, dermatosis exfoliative dan bullous.

Sejak sistem kardiovaskular: pengekalan cecair, edema, hipertensi dan manifestasi kegagalan jantung.

Di bahagian sistem darah dan sistem limfatik: leukopenia, trombositopenia, neutropenia, agranulositosis, anemia aplastik dan anemia hemolitik.

Pada bahagian sistem saraf pusat: insomnia, kebimbangan, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, neuritis optik, sakit kepala, paresthesia, pening, mengantuk.

Jangkitan dan pencerobohan: rhinitis dan meningitis aseptik (terutama pada pesakit yang mempunyai masalah autoimun).

Di bahagian indra: gangguan penglihatan dan neuropati toksik saraf optik, gangguan pendengaran, tinnitus dan pening.

Di bahagian sistem hepato-biliary: fungsi hati yang tidak normal, kegagalan hati, hepatitis dan penyakit kuning.

Dari tisu kulit dan subkutaneus: sindrom Stevens-Johnson dan necrolysis epidermis toksik (sangat jarang), dan tindak balas photosensitivity.

Gangguan buah pinggang dan saluran kencing: disfungsi buah pinggang dan nefropati toksik, termasuk nefritis interstitial, sindrom nefrotik, dan kegagalan buah pinggang

Gangguan umum: kelesuan umum, keletihan.

Dengan penggunaan ubat lain yang serentak, sebelum mengambil Ibuprofen, adalah perlu untuk berunding dengan doktor anda!

Berlebihan

Gejala: sakit perut, loya, muntah, pening, keletihan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, hipotensi, sawan, gangguan irama jantung, kemurungan pernafasan.

Rawatan: pengambilan ubat, lavage gastrik (hanya untuk satu jam selepas pengingesan), karbon aktif, minuman beralkali, terapi simptom dan sokongan (pembetulan keadaan asas asid, tekanan arteri).

Interaksi dengan ubat lain

Ia boleh mengurangkan kesan ubat antihipertensi seperti inhibitor ACE, beta-blocker dan diuretik. Diuretik juga boleh meningkatkan risiko nefrotoxicity.

Boleh memperbesar kegagalan jantung, meningkatkan tindakan glikosida jantung. Boleh meningkatkan kesan antikoagulan seperti warfarin.

Cholestyramine, semasa dikendalikan dengan ibuprofen, dapat mengurangkan penyerapan ibuprofen dalam saluran gastrointestinal.

Pelantikan serentak dengan methotrexate, garam lithium, aminoglycosides membawa kepada penurunan dalam perkumuhan mereka.

Cyclosporine dan tacrolimus meningkatkan risiko nefrotoxicity.

Penggabungan ibuprofen pada hari pemberian prostaglandin tidak menjejaskan pengaruh mifepristone atau prostaglandin pada pematangan serviks dan tidak mengurangi keberkesanan klinis pengguguran akibat narkoba.

Adalah disyorkan untuk mengelakkan penggunaan serentak dua atau lebih NSAIDs, termasuk perencat COX-2, kerana ini dapat meningkatkan risiko kesan sampingan. Penggunaan serentak ibuprofen dan aspirin tidak disyorkan kerana kenaikan kemungkinan kesan sampingan, termasuk peningkatan risiko ulser gastrointestinal atau pendarahan. Ibuprofen boleh menghalang kesan dosis rendah aspirin pada agregasi platelet.

Pesakit yang mengambil fluoroquinolone pada masa yang sama boleh meningkatkan risiko kejang.

Ibuprofen boleh meningkatkan kesan hipoglikemik ubat sulfonylurea.

Risiko peningkatan pendarahan gastrointestinal dengan pelantikan bersama kumpulan antidepresan seramai serotonin penyerapan selektif, gingko biloba.

Zidovudine meningkatkan risiko ketoksikan hematologi dengan penggunaan serentak.

Penggunaan serentak ibuprofen dengan voriconazole dan fluconazole, membawa kepada peningkatan dalam ibuprofen sekitar 80% hingga 100%. Ia harus mengurangkan dos ibuprofen, manakala pelantikan dengan voriconazole atau fluconazole.

Ciri aplikasi

Kehamilan Penggunaan ibuprofen semasa kehamilan hanya boleh dilakukan di bawah tanda-tanda perubatan yang ketat. Ubat harus diambil dalam dos efektif minimum. Penggunaan ibuprofen boleh menjejaskan perkembangan kehamilan dan janin. Mungkin terdapat peningkatan risiko keguguran dan kecacatan pada jantung dan saluran gastrousus selepas menggunakan ibuprofen pada peringkat awal kehamilan.

Semasa trimester kehamilan pertama dan kedua, ibuprofen perlu dielakkan, melainkan jika perlu. Semasa trimester kehamilan ketiga, penggunaan ibuprofen adalah kontraindikasi.

Tempoh laktasi. Ibuprofen menembusi susu ibu, jadi penggunaannya harus menyediakan untuk penamatan penyusuan susu untuk sepanjang tempoh rawatan.

Orang yang mempunyai patologi sistem darah. Pada pesakit dengan hemostasis terjejas, pemantauan yang teliti terhadap parameter makmal adalah perlu. Dengan penggunaan yang berpanjangan, pemantauan sistematis darah periferal ditunjukkan.

Orang yang mempunyai patologi gastrousus, penyakit hati, sistem kardiovaskular. Penggunaan dadah hanya boleh dilakukan di bawah pengawasan perubatan yang ketat.

Pengaruh keupayaan untuk memacu mekanisme pengangkutan dan kawalan motor. Sepanjang tempoh penggunaan, adalah perlu untuk menjauhkan diri daripada semua jenis aktiviti yang memerlukan perhatian yang meningkat, tindak balas mental dan motor yang cepat.

Minuman yang mengandungi alkohol tidak disyorkan semasa tempoh rawatan.

Jus ceri dan currant, sirap gula meningkatkan kadar penyerapan ibuprofen.

Ibuprofen

Nama Latin: Ibuprofen

Kod ATX: M01AE01

Bahan aktif: Ibuprofen (Ibuprofen)

Pengilang: Borisov ZMP, Vitamin PJSC, Firma Farmaseutikal Darnitsa (Ukraine), Hemofarm (Serbia), RUP Belmedpreparaty (Republik Belarus)

Penerangan yang berkaitan dengan: 01/16/18

Ibuprofen - antipiretik, analgesik, ubat anti-radang.

Bahan aktif

Borang dan komposisi pelepasan

Ibuprofen dijual dalam bentuk tablet, suppositori rektum, penggantungan dan gel.

Tablet dihasilkan dalam pek padu (10 tab.), Diletakkan dalam pek kadbod sebanyak 2 atau 5 keping.

Suppositori rektum dihasilkan dalam lepuh (5 supp.), Diletakkan dalam pek kadbod sebanyak 2 buah.

Gel ini terdapat dalam tiub aluminium (20, 30, 50 atau 100 g dadah), diletakkan dalam pembungkusan kadbod 1 pc.

Suspensi untuk pentadbiran lisan untuk kanak-kanak boleh didapati dalam botol polimer atau kaca (100 ml ubat), diletakkan dalam pembungkusan kadbod 1 pc. Kit termasuk cawan atau sudu ukur.

100 ml penggantungan untuk pentadbiran lisan untuk kanak-kanak mengandungi 2 g ibuprofen dan makanan tambahan: polysorbate, natrium saccharinate, asid sitrat monohydrate, gliserol, sorbitol (sorbitol), gula xanthan, natrium klorida, metil parahydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate,

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk untuk menetapkan dadah adalah:

  • Sederhana atau sindrom kesakitan yang lemah dari asal-usul yang berlainan (termasuk migrain, sakit kepala, myalgia dari penyakit tidak reumatik dan reumatik, sakit gigi, sakit postoperative, neuralgia, algomenorrhea primer, sakit tekak dan telinga, sakit selepas trauma).
  • Penyakit radang tulang belakang dan sendi (termasuk rheumatoid dan rheumatoid arthritis, ubah bentuk osteoarthritis, ankylosing spondylitis, arthritis gouty).
  • Sindrom demam dalam penyakit berjangkit dan "sejuk".

Selain suppositories: sindrom nyeri yang sederhana atau rendah intensiti (termasuk sakit di tekak dan di telinga, kesakitan dalam kes kerosakan ligamen, dll), penyakit pernafasan akut, tindak balas post-vaksinasi, infeksi kanak-kanak, influenza dan lain-lain penyakit inflamasi dan radang, disertai dengan peningkatan suhu badan.

Selain itu untuk penggantungan: sindrom artikular dengan pemisahan gout, bursitis, tendonitis, sciatica, psoriatic arthritis, keradangan traumatik sistem muskuloskeletal dan tisu lembut, sindrom kesakitan dengan adnexitis.

Tambahan pula untuk gel: sclerocephalus periarthritis, sciatica, osteochondrosis dengan sindrom radikular, lumbago, tendovaginitis, trauma tanpa mengganggu integriti tisu lembut (termasuk edema post-traumatic, memar).

Contraindications

Kontraindikasi untuk mengambil Ibuprofen adalah:

  • Penyakit usus radang.
  • Diatesis hemoragik, hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation).
  • Patologi buah pinggang yang progresif, kegagalan buah pinggang yang teruk dengan CC kurang daripada 30 ml / min.
  • Luka-luka yang berair dan ulcerative dari organ saluran gastrointestinal dalam fasa akut (termasuk ulser duodenal dan ulser perut, kolitis ulseratif, penyakit Crohn).
  • Hiperkalemia yang disahkan.
  • Tempoh selepas pembedahan pintasan arteri koronari.
  • Penyakit hati yang aktif atau kegagalan hati yang teruk.
  • Pendarahan intrakranial dan pendarahan gastrousus.
  • Tempoh membawa kanak-kanak.
  • Kanak-kanak berumur sehingga 6 tahun.
  • Hipersensitiviti ke mana-mana komponen Ibuprofen, asid acetylsalicylic atau NSAID lain.

Ibuprofen ditetapkan dengan berhati-hati yang melampau untuk orang usia lanjut, kegagalan jantung, penyakit jantung koronari, kencing manis, tekanan darah tinggi, penyakit serebrovaskular, penyakit vaskular periferal, dyslipidemia, merokok, sirosis hati dengan tekanan darah tinggi portal, kerap menggunakan minuman beralkohol, buah pinggang dan / atau kemerosotan hepatik kegagalan dengan QC kurang daripada 60 ml / min, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi, sindrom nefrotik, kehadiran jangkitan N. Pylori, hiperbilirubinemia, bo somatik teruk eznyah, ulser duodenum dan perut (sejarah), kolitis, gastrik, usus, penyusuan, penggunaan yang berpanjangan NSAID, penggunaan bersama kortikosteroid oral, agen antiplatelet, anticoagulants, dan t. d.

Selain itu untuk suppositories:

  • Pengurangan pendengaran.
  • Penyakit darah (hemofilia, leukopenia, hypocoagulation).
  • Urtikaria, asma bronkial, rhinitis, disebabkan oleh mengambil asid acetylsalicylic atau NSAID lain.

Dengan suppositories amaran khusus ditugaskan jika kanak-kanak itu mengalami penyakit buah pinggang atau hati, dengan mengambil ubat tahan sakit yang lain, urtikaria, asma bronkial, mempunyai sejarah pendarahan saluran gastrousus, ulser peptik, kolitis ulser, gastritis. Anda juga perlu berunding dengan doktor anda jika pesakit dirawat antikoagulan tidak langsung, glucocorticosteroids, persediaan litium, ubat-ubatan untuk menurunkan tekanan darah, Methotrexate, diuretik, agen antiplatelet.

Di samping itu untuk penggantungan: "aspirin triad", penyakit saraf optik.

Tambahan pula untuk gel:

  • Melanggar integriti epidermis (termasuk lecet dan luka yang dijangkiti).
  • Ekzema, dermatosis yang menangis.
  • Tempoh kehamilan (khususnya, trimester III).
  • Umur kanak-kanak (sehingga 6 tahun).

Dengan gel berhati ditunjukkan untuk PORPHYRIA hepatik (kepahitan), gangguan fungsi teruk buah pinggang dan hati, luka-luka yg menyebabkan hakisan-berbisul saluran gastrousus pada kanak-kanak (sehingga umur 12), semasa mengandung (I dan II trimester) dan penyusuan.

Arahan untuk menggunakan Ibuprofen (kaedah dan dos)

Pil

Dibawa secara lisan. Berikan anak-anak berusia lebih dari 12 tahun dan pesakit dewasa di dalam, 3-4 kali sehari. Untuk mendapatkan kesan terapeutik yang pesat, dos ubat boleh ditingkatkan hingga 400 mg (2 tab.) 3 kali sehari. Tambahan pula, dos harian Ibuprofen dikurangkan kepada 600-800 mg. Dosis pagi dianjurkan untuk diambil sebelum makan dengan air (untuk penyerapan ubat yang lebih pantas). Baki dos yang digunakan pada hari selepas makan.

Dos harian maksimum yang dibenarkan adalah 1200 mg (tidak lebih dari 6 tablet. Setiap 24 jam). Dos berulang perlu diambil tidak melebihi 4 jam kemudian. Tempoh penggunaan tablet - tidak melebihi 5 hari.

Kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun melantik 1 tab. tidak lebih daripada 4 kali sehari. Ibuprofen hanya boleh digunakan jika berat badan kanak-kanak lebih daripada 20 kg. Jeda antara mengambil ubat itu hendaklah sekurang-kurangnya 6 jam (dos harian tidak melebihi 30 mg / kg).

Suppositori rektum

Dos bergantung kepada umur dan berat badan kanak-kanak. Satu dos ibuprofen adalah 5-10 mg / kg berat badan 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum tidak boleh melebihi 30 mg / kg berat badan setiap hari.

Kanak-kanak berumur 3-9 bulan (dengan berat badan 5.5 kg hingga 8.0 kg) ditetapkan 1 supp. (60 mg) 3 kali sehari, dengan selang 6-8 jam. Dos maksimum tidak melebihi 180 mg sehari.

Kanak-kanak berumur 9 bulan hingga 2 tahun (dengan berat badan dari 8.0 kg hingga 12.5 kg) ditetapkan 1 supp. (60 mg) 4 kali sehari, dengan selang 6 jam. Dos maksimum ubat - tidak melebihi 240 mg sehari.

Dalam kes demam postimunisasi, 1 suppyrs ditetapkan untuk kanak-kanak yang menyokong 1 tahun, dan selepas 1 tahun - tambahan suppository selepas 6 jam. Tempoh terapi bergantung kepada tujuan ubat.

Penggantungan lisan

Regimen dos ditetapkan secara individu, bergantung kepada keparahan manifestasi klinikal penyakit ini. Bagi pesakit dewasa, satu dos untuk pentadbiran oral adalah 200-800 mg, dengan kekerapan 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum - 2.4 g

Bagi kanak-kanak - 20-40 mg / kg berat badan sehari dalam dos dibahagikan. Tempoh penggunaan luaran dadah - 2-3 minggu.

Kanak-kanak dari 12 tahun dan pesakit dewasa, jalur gel dengan panjang 4-10 cm digunakan di kawasan yang terjejas dan disapu dengan pergerakan cahaya sehingga diserap. Penggunaan semula Ibuprofen hanya mungkin selepas 4 jam dan tidak melebihi 4 kali sehari. Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun memohon jalur gel 2-4 cm panjang (tidak lebih daripada 3 kali sehari) ke kawasan yang terjejas. Tempoh terapi adalah 2-3 minggu.

Kesan sampingan

Penggunaan ibuprofen boleh menyebabkan kesan sampingan berikut:

  • Sistem saraf pusat dan periferal: kebimbangan, rasa mengantuk, sakit kepala, insomnia, pening, kerengsaan dan ketakutan, kemurungan, pergolakan psikomotor, halusinasi, kekeliruan; kadang-kadang - meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan patologi autoimun).
  • Sistem kardiovaskular: tekanan darah tinggi, takikardia, kegagalan jantung.
  • Gastrousus: NSAID-gastropathy (kurang selera makan, tiada selera makan, sembelit, cirit-birit, sakit perut, kembung perut, pedih ulu hati, loya, muntah, dan kadang-kadang - ulser mukosa, yang boleh rumit oleh pendarahan); kekeringan atau kerengsaan mukosa mulut, ulser membran mukus gusi, sakit di mulut, pankreatitis, stomatitis aphthous.
  • Sistem kencing: poliuria, kegagalan buah pinggang akut, sindrom nefrotik (edema), nefritis alergi, sistitis.
  • Sistem pernafasan: bronkospasme, sesak nafas.
  • Senses: gangguan penglihatan (bengkak kelopak mata dan konjunktiva, kerosakan toksik kepada saraf optik, scotoma, kabur penglihatan atau penglihatan berganda, kerengsaan, dan kekeringan mata), pendengaran (bunyi atau nada dalam telinga, kehilangan pendengaran).
  • Organ hematopoietik: purpura thrombocytopenic dan thrombocytopenia, anemia (termasuk aplastik, hemolitik), leukopenia, agranulositosis.
  • manifestasi alergi: ruam kulit (biasanya urtikaria atau ruam erythematous), edema angioneurotic, demam, pruritus, tindak balas anaphylactoid, nafas yg sulit atau bronchospasm, kejutan anaphylactic, erythema multiforme, eosinofilia, toksik epidermis Necrolysis, rinitis alergi.
  • Lain-lain: berkeringat meningkat.

Di samping itu untuk penggantungan: jarang - sindrom bronkospastik, meningitis aseptik, tindak balas tempatan (pembilasan kulit, rasa tingling atau sensasi terbakar).

Berlebihan

Gejala overdosis Ibuprofen: sakit perut, mual, muntah, mengantuk, letih, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, bradikardia, tekanan darah rendah, takikardia, fibrilasi atrium, kegagalan pernafasan.

Rawatan simtomatik: lavage gastrik (hanya selama 1 jam selepas pengingesan), arang diaktifkan, minuman alkali, dipaksa diuretik.

Analog

Analog pada kod ATH: Advil, Bonifen, Deblock, Ibuprom, Ibufen, Nurofen.

Jangan membuat keputusan untuk menggantikan ubat itu sendiri, dapatkan nasihat doktor anda.

Tindakan farmakologi

Ibuprofen adalah ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang. Buanglah secara sembarangan TsOG1 dan TsOG2.

Mekanisme tindakan ubat ini adalah disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin - mediator kesakitan, keradangan dan reaksi hipertermik.

Arahan khas

Rawatan dadah dalam bentuk tablet harus dilakukan dalam dos minimum yang minimum, kursus pendek. Semasa terapi yang berpanjangan, ia dikehendaki mengawal keadaan fungsi ginjal dan hati, serta gambar darah periferal. Sekiranya tanda-tanda gastropati berlaku, pemantauan yang teliti diperlukan, termasuk penghitungan darah lengkap untuk hemoglobin, esofagogastrodinumenoscopy, dan analisis darah okultisme fecal. Semasa tempoh rawatan tidak diinginkan untuk menerima etanol.

Gel tidak boleh digunakan untuk membran mukus yang rosak (untuk mengelakkan sentuhan mata), kulit atau permukaan luka terbuka. Selepas memohon ubat, pakaian khas tidak boleh digunakan. Basuh tangan dengan teliti selepas menggunakan gel.

Pesakit harus menahan diri daripada sebarang aktiviti yang memerlukan peningkatan kepekatan, tindak balas motor dan mental.

Semasa mengandung dan menyusu

Ubat tidak boleh diambil dalam trimester kehamilan ke-3. Dalam 1 dan 2 trimester, serta semasa penyusuan, ditetapkan dengan berhati-hati.

Pada zaman kanak-kanak

Tablet ibuprofen tidak boleh ditetapkan untuk kanak-kanak berumur di bawah 6 tahun.

Pada usia tua

Berikan dengan berhati-hati.

Sekiranya fungsi buah pinggang terjejas

Kontraindikasi dalam kegagalan buah pinggang dan penyakit buah pinggang progresif.

Berhati-hati dengan sindrom nefrotik, disfungsi buah pinggang.

Dengan fungsi hati yang tidak normal

Contraindicated dalam kegagalan hati dan penyakit hati di peringkat aktif.

Interaksi dadah

Penggunaan serentak ibuprofen dengan asid acetylsalicylic dan NSAID lain tidak disyorkan.

Apabila diberikan ubat antikoagulan dan trombolytik (alteplazy, streptokinase, urokinase), risiko pendarahan meningkat pada masa yang sama. Penggunaan serenton dengan serotonin reuptake inhibitors meningkatkan risiko pendarahan gastrousus yang serius.

Cefamundol, cefotetan, cefaperazone, asam valproic, plicamycin, meningkatkan risiko hipoprotrombinemia.

Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma cyclosporine dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya. Dadah menyekat rembesan tubular, mengurangkan penguncupan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Inhibitor pengoksidaan microsomal mengurangkan risiko tindakan hepatotoksik, aktiviti hiperensif vasodilators, aktiviti natriuretik dan diuretik furosemide dan hydrochlorothiazide.

Meningkatkan tindakan ubat hypoglycemic oral dan insulin, derivatif sulfonylurea. Antacid dan colestyramine mengurangkan penyerapan. Meningkatkan tahap darah digoxin, persediaan lithium, methotrexate. Kafein bernafas dengan kesan analgesik.

Terma jualan farmasi

Ia dikeluarkan tanpa preskripsi.

Terma dan syarat penyimpanan

Simpan pada suhu tidak melebihi 25 ° C. Jauhkan daripada kanak-kanak.

Hayat rak suppositori, gel dan penggantungan - 2 tahun, tablet - 3 tahun.

Harga di farmasi

Harga ibuprofen untuk 1 pakej bermula pada 19 Rubles.

Penerangan yang disiarkan di halaman ini adalah versi ringkas ringkasan dari ubat versi rasmi. Maklumat disediakan untuk tujuan maklumat sahaja dan bukan panduan untuk ubat-ubatan sendiri. Sebelum menggunakan ubat ini, anda perlu berunding dengan pakar dan membaca arahan yang diluluskan oleh pengilang.

IBUPROFEN

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - bank-bank kaca gelap (1) - kadbod pek.

◊ Tablet bersalut merah jambu, biconvex; pada bahagian keratan dua lapisan boleh dilihat.

10 buah. - Pakej sel kontur (2) - pek kadbod.
10 buah. - Pek sel Contoured (5) - pek kadbod.
10 buah. - Pakej sel kontur (10) - pek kadbod.
50 pcs. - kaleng polimer (1) - pek kadbod.

NSAIDs. Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Mengurangkan faktor anti-radang, mengurangkan pengagregatan platelet. Ia menghalang cyclooxygenase 1 dan 2 jenis, melanggar metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin dalam kedua-dua tisu yang sihat dan dalam fokus keradangan, dan menindas fasa keradangan dan proliferatif proliferatif. Mengurangkan sensitiviti rasa sakit dalam keradangan. Menyebabkan kelemahan atau kehilangan sindrom kesakitan, termasuk dengan kesakitan pada sendi pada rehat dan dengan gerakan, pengurangan kekakuan pagi dan bengkak sendi, meningkatkan pelbagai gerakan.
Kesan antipiretik akibat penurunan keceriaan pusat dikawal suhu diencephalon

Ibuprofen dengan cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrointestinal, iaitu Cmaks dalam plasma mereka dicapai dalam 1-2 jam selepas pengambilan, dalam cecair sinovial - dalam 3 jam, ia dikaitkan dengan protein plasma sebanyak 99%.

Perlahan-lahan menembusi rongga sendi, bersambung di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih besar di dalamnya daripada plasma.

Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. T1/2 daripada plasma, ia mengambil masa 2-3 jam. Ia dikumuhkan oleh buah pinggang sebagai metabolit (tidak lebih daripada 1% dikeluarkan tidak berubah), dan lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen sepenuhnya dihapuskan dalam masa 24 jam.

- ketegangan sakit kepala dan migrain;

- kesakitan, kesakitan otot,

- kesakitan di belakang, belakang belakang, sciatica;

- kesakitan dengan kerosakan ligamen;

- Demam dengan pilek, selesema;

- Rheumatoid arthritis, osteoarthrosis.

NSAID bertujuan untuk terapi gejala, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada masa penggunaan, tidak menjejaskan perkembangan penyakit.

- Perubahan erosif dan ulser membran mukus perut atau duodenum, pendarahan gastrousus aktif;

- penyakit radang usus dalam fasa akut, termasuk kolitis ulseratif;

- Data Anamnestic mengenai serangan bronkus, rhinitis, urtikaria selepas mengambil asid acetylsalicylic atau ubat anti-radang nonsteroid lain (sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic - rhinosinusitis, urticaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);

- kegagalan hati atau penyakit hati yang aktif;

- Kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 30 ml / min), penyakit buah pinggang progresif;

- hemofilia dan gangguan pendarahan yang lain (termasuk hypocoagulation), diathesis hemorrhagic;

- dalam tempoh selepas grafting arteri koronari;

- kehamilan (trimester III);

- Umur kanak-kanak: sehingga 6 tahun dan 6 hingga 12 tahun (dengan berat badan kurang daripada 20 kg) - untuk tablet 200 mg; sehingga 12 tahun - untuk tablet 400 mg;

- hipersensitiviti ke mana-mana ramuan yang membentuk dadah.

Dengan penjagaan: usia lanjut, kegagalan jantung kongestif, penyakit serebrovaskular, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, dislipidemia / hyperlipidemia, penyakit kencing manis, penyakit arteri perifer, sindrom nefrotik, QA kurang daripada 30-60 ml / min, hiperbilirubinemia, ulser perut dan kadar jantung, usus (dalam sejarah), jangkitan Helicobacter pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penggunaan jangka panjang NSAIDs, penyakit darah yang tidak diketahui etiologi (leukopenia dan anemia), trimester kehamilan (I-II) Tempoh laktasi, merokok, penggunaan alkohol yang kerap (alkohol), penyakit somatik teruk, terapi bersama dengan ubat-ubatan berikut: antikoagulan (contohnya warfarin), agen antiplatelet (contohnya asid asetilsalicylic, clopidogrel), glucocorticosteroids oral (misalnya, prednisolon); serotonin (contohnya, citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline).

Dewasa, tua dan kanak-kanak lebih 12 tahun: tablet 200 mg 3-4 kali sehari; dalam tablet 400 mg 2-3 kali sehari. Dos harian ialah 1200 mg (tidak mengambil lebih daripada 6 tablet 200 mg (atau 3 tablet 400 mg) selama 24 jam.

Tablet perlu ditelan dengan air, sebaik-baiknya semasa atau selepas makan. Jangan mengambil masa lebih daripada 4 jam.

Jangan melebihi dos yang ditentukan!

Kursus rawatan tanpa perundingan doktor tidak boleh melebihi 5 hari.

Sekiranya gejala berterusan, rujuk doktor.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa berunding dengan doktor.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun (seberat lebih daripada 20 kg): 1 tablet 200 mg, tidak lebih daripada 4 kali / hari. Jeda antara mengambil pil selama sekurang-kurangnya 6 jam

Dalam dos yang disyorkan, ubat biasanya tidak menyebabkan kesan sampingan.

Di bahagian sistem pencernaan: NSAID-gastropathy (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, kehilangan selera makan), cirit-birit, kembung perut, sembelit; ulser mukosa gastrousus, yang dalam beberapa kes rumit
perforasi dan pendarahan; kerengsaan atau kekeringan mukosa mulut, sakit di mulut, ulser membran mukus gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Di bahagian sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Di bahagian indra: gangguan pendengaran: kehilangan pendengaran, deringan atau tinnitus; penglihatan: kerosakan toksik saraf optik, penglihatan kabur, scotoma, kekeringan dan kerengsaan mata, bengkak pada konjunktiva dan kelopak mata (genesis alahan).

Dari sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Sejak sistem kardiovaskular: kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Di bahagian sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alahan, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis.

Reaksi alahan: ruam kulit (biasanya erythematous atau urtikaria), pruritus, angioedema, tindak balas anaphylactoid, kejutan anaphylactic, bronchoconstriction atau nafas yg sulit, demam, multiforme erythema (termasuk sindrom Stevens-Johnson), toksik epidermis Necrolysis (sindrom Lyell), eosinofilia, rinitis alergi.

Dari sisi organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), thrombocytopenia dan purpura thrombocytopenic, agranulocytosis, leukopenia.

Lain-lain: berkeringat meningkat.

Dari penunjuk makmal: masa pendarahan (mungkin meningkat), kepekatan glukosa serum (mungkin berkurangan), pelepasan kreatinin (mungkin berkurang), hematokrit atau hemoglobin (berkurang), konsentrasi kreatinin serum (mungkin meningkat), aktiviti transaminase hepatic ).

Gejala: sakit perut, loya, muntah-muntah, lesu, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, tekanan darah menurun, bradycardia, tachycardia, fibrilasi atrium, penangkapan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (hanya satu jam selepas pentadbiran), diaktifkan karbon, air alkali, diuresis, terapi gejala (pembetulan imbangan asid-bes, tekanan darah).

Pada dos terapeutik, ibuprofen tidak memasuki interaksi yang signifikan dengan ubat yang digunakan secara meluas.

Penunjuk enzim pengoksidaan microsomal dalam hati (phenytoin, etanol, barbiturates, flumecinol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko menghasilkan mabuk yang teruk. Inhibitor oksidasi microsomal - mengurangkan risiko tindakan hepatotoxic.

Mengurangkan aktiviti hiperensif vasodilators dan kesan natriuretic furosemide dan hydrochlorothiazide.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Ia meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (yang meningkatkan risiko pendarahan).

Menguatkan kesan sampingan kortikosteroid mineral, glukokortikosteroid (meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal), estrogen, etanol; meningkatkan kesan hypoglycemic derivatif sulfonylurea.

Antacids dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Meningkatkan kepekatan darah digoxin, persediaan lithium dan methotrexate.

Pelantikan serentak NSAID yang lain meningkatkan kekerapan kesan sampingan.

Kafein meningkatkan kesan analgesik (analgesik).

Apabila pentadbiran seiring ibuprofen mengurangkan kesan radang dan antiplatelet asid acetylsalicylic (boleh meningkatkan kejadian kekurangan koronari akut pada pesakit yang menerima agen antiplatelet serendah dos asid acetylsalicylic, selepas anda mula mengambil ibuprofen).

Cefamandole, cefoperazone, cefotetan, asid valproic, plicamycin peningkatan insiden hypoprothrombinemia manakala pelantikan itu.

Dadah myelotoxicik meningkatkan hematotoksisiti dadah.

Cyclosporine dan persiapan emas meningkatkan kesan ibuprofen pada sintesis prostaglandin di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoxicity. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma cyclosporine dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya.

Dadah yang menghalang rembesan tiub, mengurangkan penguncupan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Dengan penggunaan jangka panjang, perlu mengawal corak darah periferal dan keadaan fungsi hati dan buah pinggang.

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos berkesan minimum harus digunakan. Apabila gejala gastropathy muncul, pemantauan yang terperinci ditunjukkan, termasuk esophagogastroduodenoscopy, ujian darah dengan hemoglobin dan hematokrit, dan analisis darah oktaf.

Jika perlu, tentukan ubat 17-ketosteroid harus dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Semasa tempoh rawatan harus menahan diri daripada pengambilan alkohol dan aktiviti yang memerlukan kepekatan tinggi perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotorik.

Chesnachki.ru

Salam kepada kamu, pembaca yang tersayang! Ubat analgesik telah mengambil kedudukan yang kuat dalam kabinet ubat kami. Kami terbiasa melegakan sakit belakang, keradangan sendi dan kesakitan yang lain dengan bantuan ubat-ubatan yang direka khas. Hari ini kita melihat pil ibuprofen: arahan untuk digunakan.

Komposisi dadah

Ibuprofen tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Ini adalah salah satu ubat paling selamat dalam kumpulan ini. Kesannya adalah beberapa kali lebih tinggi daripada sifat anti-radang asid acetylsalicylic dan telah diuji oleh penggunaan berpanjangan oleh pelbagai kategori pesakit.

Walaupun pada hari ini kita akan mempertimbangkan menggunakan pil sahaja, mari kita ketahui apa bentuk lain yang dikeluarkan:

  • Salap. Terdapat pada dasar lemak dan mengandungi 100 g 5 g bahan aktif. Komponen tambahan dadah adalah dimexide.
  • Gel Juga mengandungi dimexide dan boleh didapati dalam pelbagai dos. Ia bertujuan terutamanya untuk rawatan sendi, kerana ia cenderung untuk mengumpul di tisu sinovial.
  • Pil Lancar, bulat, putih. Mereka adalah dos 200 atau 400 mg ibuprofen. Dan terdapat juga dalam cangkang (mengandungi 800 mg bahan aktif), untuk mendapatkan kesan yang berpanjangan, dan terdapat effervescent, untuk tindakan yang lebih cepat.
  • Kapsul Mereka baik kerana mereka tidak segera membubarkan, oleh itu, memberikan kesan yang lebih lama. Kapsul mengandungi 300 mg bahan aktif.
  • Penggantungan. Ia mempunyai struktur seragam, oren atau strawberi. Dosis penggantungan adalah kecil: hanya 100 mg setiap 5 ml. Ubat itu dituangkan ke dalam botol dan dilengkapi dengan sudu ukur.
  • Lilin. Suppositori dihasilkan terutamanya oleh Greece. Setiap lilin mengandungi 100 mg.
  • Granules. Mereka bertujuan untuk menyediakan penyelesaian dengan rasa pudina. Granules termasuk 200 mg bahan aktif.
  • Penyelesaian untuk suntikan. Ubat ini diberikan secara intravena. Ia dihasilkan di Jerman dan kos sehingga 26 ribu rubel. setiap pek.

Petunjuk untuk digunakan

Ibuprofen paling sering digunakan sebagai agen antipiretik dan analgesik. Mekanisme tindakan bahan aktif adalah berdasarkan penekanan pada siklooksigenase. Ia menghalang sintesis prostaglandin. Mereka adalah mediator keradangan dan kesakitan. Disebabkan ini, rasa sakit yang semakin berkurangan, khususnya, mengurangkan kekakuan dan pembengkakan sendi.

Ketahui apa yang membantu Ibuprofen, membantu memandu. Petunjuk untuk digunakan untuk semua bentuk pelepasan kebanyakannya sama:

  • Demam tinggi dengan sejuk;
  • arthritis, spondylitis, osteoporosis;
  • keradangan pada sendi sebagai komplikasi arthritis, bursitis, sciatica;
  • keradangan sendi dan tisu lembut selepas kecederaan;
  • hematomas;
  • neuralgia;
  • myalgia;
  • sakit peradangan pada saluran pernafasan atas;
  • sakit gigi dan sakit kepala;
  • migrain;
  • ankylosing spondylitis

Petunjuk ini digunakan lebih sesuai untuk orang dewasa. Jika kita bercakap mengenai penggunaan kanak-kanak, maka ubat-ubatan yang paling sering digunakan untuk sakit kepala dan sakit gigi, dan juga sebagai antipiretik untuk selesema dan ARVI.

Tablet Dos Ibuprofen

Bagaimana ubat digunakan bergantung kepada penyakit dan umur pesakit.

  • Kanak-kanak dilapisi tablet, ditetapkan hanya selepas 6 tahun atau untuk mencapai berat badan sekurang-kurangnya 20 kg. Pengiraan dos dilakukan dengan fokus pada berat badan kanak-kanak. 1 kg berat untuk 20 hingga 40 mg ramuan aktif setiap hari.
  • Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun yang disyorkan tidak melebihi 200 mg sehari. Ia mesti dibahagikan kepada 4 dos setiap 4 jam.
  • Remaja dari 12 hingga 18 tahun boleh diberikan 1000 mg sehari. Bagi orang dewasa, dos ini meningkat kepada 1,200 mg sehari.

Berapa banyak tablet yang diambil bergantung kepada dos mereka. Di farmasi anda boleh menemui Ibuprofen 200 dan 400 mg bahan aktif. Bagi bayi berusia 6 tahun, lebih baik mengambil ubat dengan dos yang lebih rendah. Tablet perlu ditelan keseluruhan, tanpa mengunyah, selepas makan, dibasuh dengan air bersih.

Sekiranya mereka berair, maka bagi kanak-kanak berusia 6 hingga 12 tahun dos tunggal 1 tablet 200 mg. Kaunter penyambut tetamu dijalankan dari 2 hingga 4 kali sehari.

Selepas 12 tahun, anda boleh mengambil sehingga 2 keping (dos 200 mg) pada satu masa. Setiap hari dibenarkan tidak melebihi 5 tablet. Orang dewasa mengambil 4-6 tablet setiap hari. Mudah dibubarkan dalam segelas air dan segera diminum. Ia tidak dapat diserap atau dikunyah.

Kursus rawatan ditentukan oleh doktor. Ubat ini tidak boleh diambil secara lisan selama lebih dari 3-5 hari. Jika sakit tidak hilang, disyorkan untuk menukar ubat.

Contraindications

Sebelum mengambil sebarang ubat, anda perlu mengetahui betapa berbahayanya bagi tubuh. Apabila dos-dos ini terlampau, dadah sangat menghalang hati, dan ini penuh dengan hepatitis atau sirosis. Jangan fikir ibuprofen adalah ubat yang selamat yang boleh diminum untuk apa-apa penyakit. Ambil hanya mengikut arahan, jangan melebihi dos, terutamanya untuk kanak-kanak.

Contraindications include:

  • penyakit jantung;
  • Patologi GI;
  • reaksi alergi;
  • hemofilia;
  • kerosakan kepada saraf optik;
  • leukopenia;
  • penyakit hati dan buah pinggang;
  • mengurangkan pendengaran;
  • intoleransi individu terhadap komponen.

Kesan sampingan

Tetapi, sebagai peraturan, kesan negatif pada tubuh ditunjukkan jika ubat digunakan selama lebih dari 2-3 hari:

  • pedih ulu hati, cirit-birit, kembung perut, mual;
  • hepatitis;
  • gingivitis;
  • pening, kekeliruan, mengantuk atau insomnia;
  • kehilangan pendengaran, kerengsaan mata, tinnitus;
  • hipertensi, takikardia;
  • cystitis, kerosakan buah pinggang;
  • anemia, leukopenia;
  • sesak nafas;
  • alah kepada komponen individu.

Untuk mengelakkan kesan negatif dadah, anda mesti mematuhi langkah berjaga-jaga berikut:

  • Sejurus mengikut dos umur dan dalam mana-mana kes tidak melebihi itu. Berlebihan mengancam muntah, loya, kemerosotan mendadak.
  • Jangan gunakan ubat selama lebih daripada 3-5 hari.
  • Ambil sahaja selepas makan.
  • Jangan minum jus, teh dan minuman lain.

Semasa mengambil ubat, pertimbangkan interaksi dengan ubat lain. Senarai ubat yang Ibuprofen tidak boleh digabungkan adalah cukup lama. Berikut adalah sebahagian daripada mereka: aspirin, antikoagulan, siklosporin dan lain-lain.

Anjing dadah

Terdapat banyak ubat-ubatan kumpulan NSAID di pasaran farmaseutikal. Antara ubat-ubatan yang berkaitan, gabungan ibuprofen yang paling biasa dengan paracetamol, yang memberikan kesan yang lebih jelas. Analog yang paling sering diberikan ialah:

  • Ibufen. Analog lengkap Ibuprofen dalam bentuk tablet dan penggantungan.
  • Nurofen. Yang paling popular. Selalunya ditetapkan pada suhu tinggi pada kanak-kanak dan sakit belakang pada orang dewasa.
  • Brufen. Pil Jerman dengan kesan sampingan yang lebih sedikit.

Sebelum anda membeli ubat, pastikan anda berunding dengan doktor anda. Walaupun ubat ini sering diberikan kepada kanak-kanak tanpa preskripsi perubatan, kegilaan sering dengan ubat ini memberi kesan buruk kepada tubuh.

Jadi anda belajar dari apa yang saya gunakan tablet ibuprofen ini. Saya berharap anda akan menggunakannya dengan berhati-hati, mengingati manfaatnya, serta kesan sampingan.

Jika maklumat dalam artikel itu berguna untuk anda, tinggalkan komen. Maklumat telah disediakan untuk semakan. Jumpa lagi!

Lima topeng hebat dengan mustard di rumah untuk kecantikan dan pertumbuhan rambut anda

Hello dear pembaca! Tidak lama selepas musim panas dan seperti biasa sepanjang tempoh ini, kita semua bermakna setengah wanita, mula secara aktif menurunkan berat badan, langsing, memikat kecantikan, membina bulu mata, rambut, membuat kening. Secara umum, terdapat banyak prosedur kecantikan dan semua ini untuk menjadi bintang pada musim panas

Bilik sensori: bagaimana rupanya, apa yang diperlukan, bagaimana ia dapat membantu kanak-kanak kurang upaya?

Hello dear pembaca! Deria kami berfungsi sebagai panduan di dunia luar. Kesan visual dan pendengaran, persepsi kinetik, rasa bau membantu bukan sahaja untuk mengiktiraf objek dan fenomena, tetapi juga mempengaruhi latar belakang emosi kita, prestasi, perkembangan mental dan kreatif

Kanak-kanak dan TV: apa pengaruh dan mengapa tidak menonton untuk masa yang lama dan banyak?

Selamat siang, pembaca yang terkasih! TV telah menjadi sebahagian daripada kehidupan kita. Kami tidak lagi membayangkan petang tanpa skrin biru. Kadang-kadang peranti berfungsi pada siang hari, dan ibu bapa tidak peduli bagaimana ia mempengaruhi keadaan anak-anak dalam keluarga. Pada masa yang sama, orang dewasa harus berfikir tentang apa yang mempengaruhi TV sebelum ini

Blog ini dibaca oleh 10875 ibu, bye
bermain dengan anak-anak mereka.