Fenistil jatuh: arahan untuk digunakan

Fenistil ubat kepunyaan kumpulan penghalang reseptor H1-histamine dan merupakan agen anti-gergasi.

Borang dan komposisi pelepasan

Fenistil ubat boleh didapati dalam beberapa bentuk dos. Menurunkan Fenistil bertujuan untuk pentadbiran lisan dan boleh didapati dalam botol kaca parietal dengan jumlah 20 ml. Botol dibungkus dalam kotak kadbod dengan keterangan terperinci yang disediakan. Botol dilengkapi dengan muncung terbina dalam bentuk penoreh, yang memudahkan dos ubat.

Kandungan botol itu adalah cecair yang tidak jelas dan tidak berwarna. 1 ml ubat mengandungi 1 mg bahan aktif aktif - Dimetindena maleate, sebagai bahan tambahan: asid sitrat monohidrat, propilena glikol, natrium sakarinarinat, air yang telah disucikan dan bahan-bahan lain.

Petunjuk untuk digunakan

Fenistil dadah dalam bentuk titisan bertujuan untuk pentadbiran lisan untuk rawatan kompleks alahan dan untuk mengurangkan keadaan dalam patologi berikut:

  • urtikaria;
  • rinitis alergi;
  • demam hay;
  • konjunktivitis alah;
  • alahan makanan dan ubat;
  • pruritus pelbagai asal usul (disebabkan oleh dermatitis atopik, ekzema, campak, rubella, cacar ayam, gigitan serangga;
  • tindak balas vaksin;
  • pencegahan keterukan hubungan alahan pada pesakit yang terdedah kepada reaksi alahan.

Contraindications

Titik Fenistil mempunyai beberapa kontraindikasi, jadi sebelum anda mula menggunakan ubat itu, anda harus berunding dengan doktor anda dan dengan teliti membaca anotasi yang dilampirkan. Titik tidak boleh diambil secara lisan dengan kehadiran satu atau lebih keadaan dalam pesakit:

  • asma bronkial;
  • glaukoma penutupan sudut;
  • pertumbuhan patologi kelenjar prostat pada lelaki;
  • kanak-kanak berumur sehingga 1 bulan, terutamanya untuk bayi pramatang atau bayi yang dilahirkan dengan berat lahir rendah;
  • intoleransi individu terhadap komponen dadah;
  • kehamilan trimester pertama;
  • tempoh penyusuan susu ibu.

Dengan berhati-hati, Fenistil ubat dalam bentuk titisan diberikan kepada kanak-kanak di bawah umur 1 tahun, kerana bayi mempunyai risiko gangguan pernafasan yang berisiko tinggi semasa mengambil ubat.

Pentadbiran dan dos untuk orang dewasa

Menurunkan Fenistil ditujukan untuk pengingesan. Dos ubat dan tempoh kursus terapi ditentukan oleh doktor, bergantung kepada keparahan alahan, ciri-ciri organisma dan umur.

Dewasa dan kanak-kanak berusia lebih 12 tahun ditetapkan tetes 20-40 pada satu-satu masa, dadah diambil tiga kali sehari.

Penggunaan titisan Fenistil untuk kanak-kanak

Bagi kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 12 tahun, dos harian disyorkan pada kadar 100 μg / kg berat badan, yang bersamaan dengan 2 titis per kg berat badan. Dos harian harus dibahagikan kepada 3 dos.

Pada kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 1 tahun, ubat itu harus digunakan hanya seperti yang ditetapkan oleh doktor dan, jika ditunjukkan, penggunaan penghalang reseptor histamin H1.

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Fenistil ubat dalam bentuk titisan tidak disyorkan untuk wanita pada trimester pertama kehamilan, sebagai bahan aktif ubat memasuki peredaran sistemik, dan kemudian melalui plasenta ke janin.

Dalam trimester kehamilan kedua dan ketiga, penggunaan Fenistil ubat dalam bentuk titisan adalah mungkin di bawah penyeliaan seorang doktor, dalam kes apabila faedah yang dijangkakan kepada ibu melebihi potensi risiko kepada bayi yang belum lahir.

Penggunaan Fenistil ubat dalam bentuk titisan semasa penyusuan adalah kontraindikasi, kerana bahan aktif ubat dikeluarkan di dalam susu dan boleh memasuki tubuh anak, menyebabkan reaksi yang tidak diingini.

Kesan sampingan

Biasanya, Fenistil ubat dalam bentuk titisan boleh diterima dengan baik oleh pesakit, tetapi pada individu yang mempunyai kepekaan individu yang meningkat kepada komponen titisan, kesan sampingan mungkin timbul:

  • pada bahagian sistem saraf - mengantuk, pening, kelesuan, sakit kepala, tidak peduli, kelemahan dan keletihan yang cepat, kelesuan;
  • di bahagian sistem pencernaan - mulut kering, mual dan muntah, atrium usus, sembelit, kembung;
  • di bahagian sistem pernafasan - sakit tekak, batuk kering, sesak nafas, bronkospasme;
  • reaksi alergi - ruam pada kulit, bengkak membran mukus, hiperemia dan kulit gatal.

Berlebihan

Dengan penggunaan jangka panjang Fenistil jatuh dalam dos yang besar, pesakit mengalami tanda-tanda overdose, yang secara klinikal dinyatakan oleh kemurungan sistem saraf, kekeliruan, fungsi pernafasan, termasuk kegagalan pernafasan, takikardia, menurunkan tekanan darah, kekurangan vaskular akut.

Dengan perkembangan tanda-tanda yang berlebihan, ubat itu harus segera dihentikan, pesakit harus menyiram perut, berikan untuk mengambil tablet arang yang diaktifkan atau apa-apa sorben lain. Sekiranya perlu, rawatan simptomatik.

Interaksi dadah

Fenistil ubat dalam bentuk titisan untuk pentadbiran lisan meningkatkan kesan terapeutik ubat hipnosis, sedatif, penenang.

Dengan pentadbiran ubat serentak dengan perencat MAO dalam pesakit, kesan antikolinergik dan perencatan pada sistem saraf pusat dipertingkatkan, yang harus diingat dan interaksi ubat ini harus dielakkan.

Tidak dianjurkan untuk menggabungkan pengambilan ubat Fenistil dalam bentuk titisan dengan ubat antihipertensi, kerana pesakit meningkatkan risiko mengembangkan hipotensi ortostatik (penurunan tajam tekanan, hingga keruntuhan vaskular).

Dengan penggunaan serentak ubat Fenistil ubat dengan antidepresan trisiklik meningkatkan risiko membina tekanan intraokular.

Arahan khas

Bayi jatuh dicairkan dalam sedikit air atau ditambah dengan sebotol formula susu sebelum makan.

Kanak-kanak yang berumur 1 tahun, terutama yang mempunyai penyakit pernafasan dan kecenderungan untuk bronkospasme, harus ditetapkan Fenistil dengan berhati-hati dan hanya selepas berunding dengan doktor, kerana terdapat risiko apnea jangka pendek (depresi pernafasan), terutama ketika tidur.

Sebelum anda mula menggunakan ubat itu, anda perlu menimbulkan punca gatal-gatal pada kulit, ubat Fenistil tidak berkesan untuk rawatan gatal yang disebabkan oleh penyakit hati dan pundi hempedu.

Semasa penggunaan titisan ubat harus mengelakkan memandu kereta dan peralatan kawalan yang kompleks yang memerlukan tumpuan perhatian yang tinggi.

Analogs jatuh Fenistil

Analogi ubat Fenistil ubat adalah:

  • Sirap Claritin;
  • Tablet Loratadine;
  • Tablet Suprastin;
  • Jatuh Zodak;
  • Titik Zyrtec.

Sebelum menggantikan dadah yang ditetapkan dengan salah satu analog yang ditunjukkan, pesakit harus berunding dengan doktor.

Keadaan percutian dan penyimpanan

Ubat Fenistil ubat dikeluarkan dari farmasi tanpa preskripsi doktor. Simpan sebotol ubat harus dilindungi dari tempat yang ringan dan sejuk. Hayat rak jatuh 2 tahun dari tarikh pengeluaran, selepas tamat tempoh ini ubat tidak boleh diambil secara lisan.

Fenistil menjatuhkan harga

Di farmasi di Moscow, kos purata ubat Fenistil dalam bentuk titisan adalah 450 rubel.

Fenistil ® (Fenistil ®)

Bahan aktif:

Kandungannya

Kumpulan farmakologi

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

Imej 3D

Komposisi

Huraian borang dos

Cecair yang tidak berwarna, jelas, hampir tidak berbau.

Tindakan farmakologi

Farmakodinamik

Antihistamin, antiallergic dan antiprurit. Blocker H1-reseptor histamin, adalah antagonis histamin yang berdaya saing.

Ubat ini mengurangkan kebolehtelapan kapilari yang meningkat yang dikaitkan dengan reaksi alahan. Ia juga mempunyai anti-bradykinin dan tindakan m-anticholinergik yang lemah. Apabila mengambil ubat pada siang hari, ia mungkin sedikit kesan sedatif.

Farmakokinetik

Cepat dan benar-benar diserap oleh ingestion.

Ketersediaan bio adalah kira-kira 70%.

Tmaks dimetinden dalam plasma darah selepas pentadbiran oral jatuh - 2 jam. Komunikasi dengan protein plasma - 90%. Ia menembusi kain. Metabolized di hati oleh hidroksilasi dan metoksilasi. T1/2 - 6 jam. Dihasilkan dalam hempedu dan air kencing (90% - sebagai metabolit dan 10% - tidak berubah).

Petunjuk dadah Fenistil ®

penyakit alahan (urtikaria, demam hay, rhinitis alergi saka, angioedema, alahan makanan dan dadah);

pruritus pelbagai asal (eksim, dermatosis pruritik, termasuk dermatitis atopik, campak, rubella, cacar ayam, gigitan serangga);

pencegahan tindak balas alahan semasa terapi hiposensitisasi.

Contraindications

hipersensitiviti kepada dimetindena dan komponen lain ubat;

hiperplasia prostat;

kehamilan (terma saya);

umur kanak-kanak (sehingga 1 bulan).

Dengan penjagaan: penyakit pulmonari obstruktif kronik; Kanak-kanak berumur sehingga 1 tahun, kerana sedasi mungkin disertai dengan episod apnea tidur.

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Penggunaan Fenistil ® semasa kehamilan (II - III trimester) adalah mungkin di bawah penyeliaan seorang doktor, hanya jika faedah yang dijangkakan kepada ibu melebihi risiko berpotensi untuk janin. Penggunaan ubat Fenistil ® semasa penyusuan bayi adalah kontraindikasi.

Kesan sampingan

Mengantuk (terutamanya pada permulaan rawatan), loya, mulut kering dan kerongkong, pening, pergelutan, sakit kepala, bengkak, ruam kulit, kekejangan otot, disfungsi pernafasan luaran.

Interaksi

Meningkatkan tindakan anxiolytics, ubat hipnotik.

Dengan penggunaan etanol serentak - memperlahankan kelajuan tindak balas psikomotor.

Antidepressants tricyclic dan m-anticholinergics meningkatkan risiko peningkatan IOP.

Inhibitor MAO meningkatkan kesan menghambat antikolinergik dan CNS.

Dos dan pentadbiran

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih 12 tahun, dos harian biasanya 3-6 mg (60-120 tetes), dibahagikan kepada 3 dos, iaitu; 20-40 titis 3 kali sehari.

Pesakit yang terdedah kepada mengantuk dinasihatkan untuk menetapkan 40 tetes pada waktu tidur dan 20 tetes pada waktu pagi semasa sarapan.

Bagi kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 12 tahun, dosis diberikan dalam jadual. Kekerapan penggunaan - 3 kali sehari.

20 titis = 1 ml = 1 mg.

Berlebihan

Gejala: Kemurungan SSP dan mengantuk (terutamanya pada orang dewasa), rangsangan CNS dan kesan m-anticholinergic (terutama pada kanak-kanak), termasuk keseronokan, ataxia, tekakardia, halusinasi, sawan tonik-klonik, mydriasis, mulut kering, pembilasan, pengekalan kencing dan demam; penurunan tekanan darah, runtuh.

Rawatan: pelantikan karbon aktif, laksanan masin, ubat untuk mengekalkan aktiviti jantung dan sistem pernafasan (ubat analitik tidak boleh digunakan).

Arahan khas

Turutan Fenistil ® tidak boleh didedahkan kepada suhu tinggi; dalam pelantikan bayi, mereka harus dimasukkan ke dalam botol dengan makanan bayi yang hangat sebelum makan. Jika bayi sudah diberi makan dari sudu, titisan boleh diberikan tanpa undian. Menurunkan rasa enak. Apabila digunakan pada kanak-kanak di bawah umur 1 tahun, dapatkan nasihat doktor dan gunakan hanya jika ditunjukkan untuk penggunaan penghalang H1-reseptor histamin. Jangan melebihi dos yang disyorkan. Tidak berkesan dengan gatal-gatal yang berkaitan dengan kolestasis.

Pengaruh keupayaan memandu dan bekerja dengan mekanisme. Seperti antihistamin lain, Fenistil ® mungkin melemahkan perhatian, jadi ia perlu diambil dengan berhati-hati semasa memandu, bekerja dengan jentera atau dalam jenis pekerjaan lain yang memerlukan perhatian yang lebih tinggi.

Borang pelepasan

Turun untuk pentadbiran lisan, 1 mg / ml. Pada 20 ml dalam botol dari kaca gelap yang dibekalkan dengan dispenser penitis dari LDPE dan penutup polipropilena. Botol diletakkan di dalam kotak kadbod.

Pengeluar

Novartis Kesihatan Pengguna SA. Rue de Letraz, 1260 Nyon, Switzerland.

Pemegang sijil pendaftaran: Novartis Kesihatan Pengguna S.A.

Tuntutan pengguna untuk mengarahkan LLC "Kesihatan Pengguna Novartis"

Alamat undang-undang: Presnenskaya nab., 1033, Moscow, 123317

Alamat aktual dan pos: 125315, Moscow, Leningradsky pr -t, 72, korp. 3

Tel: (495) 969-21-65; faks: (495) 969-21-66.

Terma jualan farmasi

Keadaan penyimpanan ubat Fenistil ®

Jauhkan daripada kanak-kanak.

Tarikh tamatnya ubat Fenistil ®

Jangan gunakan selepas tarikh tamat tempoh dicetak pada pakej.

Bagaimana untuk memberi Fenistil kepada anak-anak

Penyakit alergi adalah masalah besar untuk masyarakat moden. Kerana kemerosotan berterusan berhenti ekologi, banyak bayi dari lampin yang mula-mula mengalami alergi pelbagai jenis, yang menjadikan kehidupan sukar bagi mereka dan ibu bapanya. Situasi timbul dalam pelbagai kesukaran, masalahnya mungkin bersifat sementara dan kekal, menunjukkan gejala yang bervariasi. Untuk memerangi reaksi tidak spesifik sistem imun dan manifestasinya, antihistamin digunakan, termasuk titisan Fenistil. Kelebihan mereka adalah kemungkinan untuk menggunakan walaupun untuk bayi baru lahir, tetapi dengan pematuhan ketat aturan arahan, yang akan dibahas secara terperinci dalam artikel ini.

Komposisi drop Fenistil

Ubat ini terdapat dalam botol kaca gelap 20 ml. Satu mililiter produk - 20 tetes, dan dalam jumlah ini mengandungi 1 mg bahan aktif - dimetindena maleate. Alat ini tergolong dalam kumpulan blocker reseptor histamin, yang menentukan kesan anti-alergi. Kebolehtelapan kapilari, yang bertambah dengan tindak balas alahan badan, dikurangkan disebabkan penyediaan. Bioavailabiliti tinggi dan penyerapan yang cepat membolehkan anda mencapai tindakan yang paling pesat - jatuh mencapai kepekatan maksimum dalam plasma darah dalam masa 1.5-2 jam selepas ia diambil. Alat ini menembusi tisu tanpa kesukaran dan dikeluarkan dalam lingkungan seperempat hari sebanyak 90% dalam bentuk yang diubah dengan air kencing dan hempedu.

Sebagai tambahan kepada bahan aktif, Fenistil mempunyai senarai komponen tambahan, iaitu: sitrik dan asid benzoik, natrium sacarinatin, propilena glikol, natrium hidrogen fosfat, edisiat disodium, dan air yang telah dimurnikan. Turun mempunyai rupa cecair yang jelas tanpa sebarang rasa dan rasa yang jelas, yang boleh dikaitkan dengan merit mereka.

Apa yang membantu penurunan: tanda-tanda untuk pelantikan

Seperti yang telah diperhatikan, Fenistil adalah agen anti-gergasi. Oleh kerana komposisinya, titisan tidak hanya mengurangkan aktiviti tindak balas badan yang sedia ada kepada penembusan alergen, tetapi juga melegakan gatal-gatal dalam pelbagai intensiti darjah. Pada hari pertama pengambilan mungkin mempunyai kesan sedatif. Memandangkan pelbagai kemungkinan dadah, adalah mungkin untuk menggariskan situasi utama di mana penggunaannya akan relevan:

  • pelbagai penyakit alahan, termasuk wren, rhinitis alergi sepanjang tahun, tindak balas makanan, demam hay, dan sebagainya;
  • gatal-gatal kulit pelbagai etiologi (eksim, gatal-gatal untuk cacar air, rubella dan juga gigitan serangga;
  • Titik boleh digunakan sebagai ubat prophylactic semasa terapi untuk mengurangkan kepekaan badan dalam bentuk kronik penyakit. Turun juga boleh ditetapkan sebelum vaksinasi untuk mengurangkan reaksi negatif badan mungkin.

Arahan untuk penggunaan titisan dan dos

Dos unit - titisan yang dibuat menggunakan dispenser yang dipasang pada botol. Ambil Fenistil di dalam, hanya minum banyak cara yang diperlukan pada siang hari. Apabila menetapkan ubat ini, doktor biasanya menentukan kaedah kemasukan individu, kerana pelbagai masalah yang boleh dikendalikannya adalah agak besar, dan umur dan keadaan kanak-kanak itu penting. Pertimbangkan kaedah untuk menggunakan titisan, yang diterangkan dalam arahan untuk digunakan.

Cara memberi titisan Fenistil kepada bayi baru lahir

Kanak-kanak sehingga satu tahun alat ini diluluskan untuk digunakan, dengan mengambil kira dos harian yang maksimum, yang mesti dibahagikan kepada tiga dos pada siang hari. Oleh itu, dari satu bulan ke satu, kadar harian tidak boleh melebihi 9-30 tetes (30 titis mengandungi 1.5 mg bahan aktif) berkadaran dengan usia tertentu. Oleh itu, "bahagian" sekali-sekala hendaklah dalam 3-10 tetes. Doktor kadang-kadang menghasilkan pengiraan yang lebih tepat berdasarkan berat bayi, menetapkan 0.1 mg untuk setiap kilogram berat badan. Oleh itu, bayi 10 kilogram perlu mengeluarkan hanya 20 titis dadah setiap hari, yang bersamaan dengan 1 mg bahan aktif. Ubat ini mempunyai rasa yang neutral yang tidak menyebabkan rasa tidak puas hati, jadi kanak-kanak tanpa sebarang kesulitan mengambilnya dalam jumlah yang betul untuk terapi.

Bagaimana cara mengambil dadah untuk kanak-kanak dari 12 tahun

Bagi kanak-kanak yang telah merayakan ulang tahun pertama mereka, dos antihistamin akan berubah. Oleh itu, sehingga tiga tahun bilangan maksimum titis per hari adalah 45, dan sehingga 12 tahun dos secara beransur-ansur mencapai dewasa minimum, iaitu 60 titis sehari. Kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun adalah sama dengan orang dewasa, dan dos standard boleh digunakan untuk mereka - 60-120 tetes.

Peraturan untuk mengambil ubat tetap sama - pembahagian kadar harian ke dalam tiga bahagian dan penggunaan dalam bentuk cecair di dalamnya. Perlu diperhatikan bahawa jika pesakit terdedah kepada mengantuk, maka, dengan mengambil sedikit kesan sedatif, pada hari-hari pertama mengambil, ia biasanya tidak dibahagikan kepada tiga, tetapi menjadi dua dos, memberikan dos dua kali sebelum tidur, dan pada waktu pagi ketika sarapan - yang biasa.

Kesan dan kesan sampingan

Mengambil ubat ini mempunyai beberapa kesan sampingan yang boleh membawa ketidakselesaan ringan dan menjadi masalah yang agak serius. Kesan yang paling biasa, yang telah disebutkan sebelumnya, adalah mengantuk, yang paling ketara pada hari pertama terapi. Untuk bayi yang baru lahir, ini tidak menjadi masalah, kerana ia tidak mengganggu dia dengan rutin harian normal, tetapi untuk kanak-kanak yang lebih tua ia mungkin membawa beberapa ketidakselesaan.

Kesan sampingan yang mungkin dan lain-lain yang perlu diperhatikan, berlaku lebih kerap:

  • mual;
  • perasaan kekeringan di dalam mulut;
  • hiperkabel;
  • sakit kepala;
  • bengkak anggota badan;
  • penampilan ruam kulit;
  • kejang otot;
  • masalah dengan fungsi pernafasan.

Sekiranya fenomena yang diterangkan berlaku, maka perlu berhenti mengambil titis dan berunding dengan doktor - mungkin perlu menggantikan dadah dengan yang lain.

Kontraindikasi untuk rawatan menurunkan anak

Fenistil mempunyai senarai kontraindikasi, yang dalam kanak-kanak menjadikannya mustahil untuk menggunakan ubat ini. Ini adalah mengenai:

  • intoleransi terhadap komponen titisan;
  • umur sehingga satu bulan;
  • asma bronkial;
  • glaukoma penutupan sudut.

Dalam kes ini, doktor perlu memilih alat lain yang akan diselesaikan jika ada masalah.

Berlebihan

Dadah yang melebihi dos yang disyorkan - ini adalah bahaya sebenar kepada kesihatan pesakit, terutamanya kanak-kanak. Dalam kes tidak boleh mengabaikan dos yang dijelaskan oleh doktor, penyelesaian ini tidak akan membolehkan pemulihan yang lebih cepat, tetapi sebaliknya, akan membuat ancaman sebenar. Dalam satu kanak-kanak, dos berlebihan dapat mewujudkan halusinasi, kejang kejang, percepatan irama jantung dan demam. Terdapat juga pengekalan kencing dan kekeringan mulut mukosa lisan. Dengan jumlah pengambilan ubat yang banyak, kanak-kanak mungkin mati akibat perencatan aktiviti pernafasan dan jantung.

Jika, atas sebab tertentu, dos fenilil tidak melebihi secara sengaja, maka anda harus segera mendapatkan bantuan perubatan. Tiada penawar khas; terapi dalam keadaan seperti ini mengambil langkah-langkah untuk menyahtoksifikasi dan mengekalkan aktiviti pernafasan dan jantung pesakit.

Apakah analogi anak-anak jatuh?

Fenistil tidak boleh dipanggil titisan murah, tetapi kemungkinan besar untuk mengambil dadah dalam kategori harga yang lebih berpatutan tidak akan berjaya. Tidak ada analog lengkap, banyak antihistamin dengan bahan aktif yang lain hanya kontraindikasi untuk kanak-kanak, dan yang dibenarkan adalah kos yang paling mahal seperti Fenistil. Sekiranya perlu, menggantikan dana yang boleh ditetapkan ubat tersebut:

  • sirap claritin (boleh digunakan untuk kanak-kanak berusia lebih 2 tahun);
  • tablet Tavegil (diselesaikan dari 6 tahun);
  • Suprastin - yang paling mudah diperiksa, diwakili oleh pil yang boleh diberikan kepada kanak-kanak dari satu bulan, pra-mengisar mereka dalam serbuk dalam dos yang betul dan menambah makanan bayi.

Video mengenai rawatan alahan makanan dan diatesis Fenistil jatuh

Alahan makanan adalah masalah yang biasa bagi bayi mengambil asal-usulnya dari diet seorang ibu kejururawatan. Untuk mencegah penyakit ini, anda mesti mengikuti beberapa peraturan pemakanan, yang diterangkan dalam video ini. Jika tindak balas sudah bermula, maka Fenistil akan datang untuk menyelamatkan.

Ulasan dadah

Alina: Selain hakikat bahawa titisan berkesan, ia juga penting bahawa mereka hampir hambar dan tidak berbau sama sekali, jadi kanak-kanak itu dapat dengan tenang meminumnya dan tidak perlu berurusan dengan apa-apa penantian mengenai perkara ini.

Sveta: Saya pernah mendengar mengenai ubat ini, tetapi saya belum menggunakannya lagi. Memandangkan betapa akut masalah alahan dalam keluarga kami, saya fikir ia patut dicuba.

Victoria: Doktor memberitahu kami untuk mengambil Fenistil sebelum vaksinasi, sekiranya berlaku, tetapi saya mendengar tentang amalan ini untuk kali pertama. Setelah membaca kemungkinan kesan sampingan, yang, dengan cara itu, termasuk pelanggaran fungsi pernafasan, kerana ia tidak mahu memberikan bayi seperti itu "hanya dalam kes". Inoculated tanpa itu dan semuanya baik-baik saja.

Anya: Seorang pakar pediatrik menetapkan bayi untuk diatesis dari ruam. Membantu dengan baik, kami menyukainya.

Arahan Phenytil ® (FENISTIL®) untuk digunakan

Pemegang sijil pendaftaran:

Dihasilkan oleh:

Maklumat hubungan:

Borang Dos

Borang pelepasan, pembungkusan dan komposisi Fenistil ®

Turun untuk pentadbiran lisan dalam bentuk cecair tak berwarna tanpa bau.

Pengeluar: natrium hidrofosfat dodecahydrate - 16 mg, asid sitrat monohydrate - 5 mg, asid benzoik - 1 mg, disodium edetate - 1 mg, natrium sakcarinate - 0.5 mg, propylene glycol - 100 mg, air yang disucikan - 888.5 mg.

20 ml - botol kaca gelap (1) dengan dispenser penipisan - kadbod pek.

Tindakan farmakologi

Histamine H blocker1-reseptor, adalah antagonis histamin yang berdaya saing. Ia mempunyai kesan anti-alergi dan antiprurit. Mengurangkan ketelapan kapilari yang meningkat berkaitan dengan tindak balas alahan.

Ia juga mempunyai anti-bradykinin dan tindakan m-anticholinergik yang lemah. Apabila mengambil ubat pada siang hari, ia mungkin sedikit kesan sedatif.

Kesan antihistamin mula muncul 30 minit selepas pengingesan, mencapai tahap maksimum dalam tempoh 5 jam.

Farmakokinetik

Selepas pengambilan diserap dengan cepat dan sepenuhnya. Cmaks dalam plasma darah dicapai dalam masa 2 jam. Bioavailabiliti adalah kira-kira 70%.

Mengikat protein plasma adalah 90%. Ia menembusi kain.

Metabolized di hati oleh hidroksilasi dan metoksilasi.

T1/2 adalah 6 jam. Ia dikumuhkan dalam hempedu dan air kencing (90% - sebagai metabolit, 10% - tidak berubah).

Petunjuk dadah Fenistil ®

  • penyakit alergi (urtikaria, demam hay, rhinitis alergi, alergi makanan dan dadah, angioedema);
  • kulit gatal pelbagai asal-usul (ekzema, dermatosis gatal lain / termasuk dermatitis atopik /, gatal-gatal campak, rubella, cacar ayam, gigitan serangga);
  • pencegahan tindak balas alahan semasa terapi hiposensitisasi.

Rejimen dos

Dadah diambil secara lisan.

Kanak-kanak dari 1 hingga 12 tahun adalah disyorkan untuk mengambil dos harian pada kadar 100 μg / kg berat badan, yang bersamaan dengan 2 titis per kg berat badan. Dos harian harus dibahagikan kepada 3 dos.

Pada kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 1 tahun, ubat itu harus digunakan hanya seperti yang ditetapkan oleh doktor dan jika terdapat tanda-tanda untuk penggunaan penghalang histamin H1-reseptor.

Kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun dan orang dewasa mengesyorkan dos harian ialah 3-6 mg (60-120 tetes), dibahagikan kepada 3 dos, iaitu; 20-40 tetes 3 kali / hari.

Pesakit yang terdedah kepada mengantuk dinasihatkan untuk menetapkan 40 tetes pada waktu tidur dan 20 tetes pada waktu pagi.

20 tetes = 1 ml = 1 mg dimetinden.

Bagi pesakit tua (lebih 65 tahun), pelarasan dos tidak diperlukan.

Kesan sampingan

Penentuan kekerapan kesan sampingan: sangat kerap (≥1 / 10), selalunya (≥1 / 100 dan ® pada pesakit dengan penyakit pulmonari obstruktif kronik, epilepsi, kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 1 tahun (kerana mereka mempunyai kesan sedatif) disertai dengan episod apnea tidur).

Digunakan semasa kehamilan dan penyusuan

Fenistil ® dikontraindikasikan pada trimester pertama kehamilan dan semasa menyusu (menyusu).

Penggunaan ubat Fenistil ® dalam trimester kehamilan II dan III mungkin dilakukan di bawah penyeliaan seorang doktor, hanya jika manfaat yang dijangkakan kepada ibu melebihi risiko berpotensi pada janin.

Gunakan pada kanak-kanak

Contraindicated: kanak-kanak sehingga 1 bulan (terutamanya pramatang).

Fenistil ® harus ditetapkan dengan berhati-hati kepada kanak-kanak di bawah umur 1 tahun, kerana mereka mempunyai kesan sedatif yang boleh disertai dengan episod apnea tidur.

Penggunaan pada pesakit tua

Arahan khas

Pada kanak-kanak di bawah umur 6 tahun, antihistamin boleh menyebabkan kerengsaan yang meningkat.

Turutan Fenistil ® tidak boleh didedahkan kepada suhu tinggi.

Apabila menetapkan bayi, mereka perlu dimasukkan ke dalam botol dengan makanan bayi yang hangat sebelum makan. Jika bayi sudah diberi makan dari sudu, titisan boleh diberikan tanpa undian. Menurunkan rasa enak.

Jangan melebihi dos yang disyorkan.

Ubat tidak berkesan untuk gatal yang berkaitan dengan kolestasis.

Pengaruh keupayaan memandu kenderaan dan mekanisme

Fenistil ® boleh melemahkan perhatian, jadi ia perlu diambil dengan berhati-hati apabila memandu, bekerja dengan jentera atau jenis kerja yang memerlukan perhatian yang lebih tinggi.

Berlebihan

Gejala: Kemurungan SSP dan mengantuk (terutamanya pada orang dewasa), rangsangan CNS dan kesan m-anticholinergic (terutama pada kanak-kanak), termasuk kesakitan, ataxia, tekakardia, halusinasi, tonik atau konvoi klonik, mydriasis, mulut kering, pembilasan muka, pengekalan kencing, demam, menurunkan tekanan darah, runtuh.

Rawatan: harus melantik karbon aktif, pencahar masin; mengambil langkah untuk mengekalkan fungsi sistem kardiovaskular dan pernafasan (jangan gunakan analeptik).

Interaksi dadah

Fenistil ® meningkatkan tindakan anxiolytics, hipnotik dan ubat-ubatan lain yang mempunyai kesan depresan pada sistem saraf pusat (analgesik opioid, antikonvulsan, antidepresan trisiklik, inhibitor MAO, antihistamin, antiemetik, neuroleptik, scopolamine, etanol).

Antidepresan tricyclic dan m-holinoblokatory (termasuk bronchodilators, antispasmodics) meningkatkan risiko peningkatan tekanan intraokular atau pengekalan kencing.

Adalah perlu untuk mengelakkan penggunaan gabungan antihistamin dan procarbazine.

Phenytil

◊ Turun untuk pentadbiran lisan dalam bentuk cecair yang tidak berwarna tanpa bau.

Pengeluar: natrium hidrofosfat dodecahydrate - 16 mg, asid sitrat monohydrate - 5 mg, asid benzoik - 1 mg, disodium edetate - 1 mg, natrium sakcarinate - 0.5 mg, propylene glycol - 100 mg, air yang disucikan - 888.5 mg.

20 ml - botol kaca gelap (1) dengan dispenser penipisan - kadbod pek.

Histamine H blocker1-reseptor, adalah antagonis histamin yang berdaya saing. Ia mempunyai kesan anti-alergi dan antiprurit. Mengurangkan ketelapan kapilari yang meningkat berkaitan dengan tindak balas alahan.

Ia juga mempunyai anti-bradykinin dan tindakan m-anticholinergik yang lemah. Apabila mengambil ubat pada siang hari, ia mungkin sedikit kesan sedatif.

Kesan antihistamin mula muncul 30 minit selepas pengingesan, mencapai tahap maksimum dalam tempoh 5 jam.

Selepas pengambilan diserap dengan cepat dan sepenuhnya. Cmaks dalam plasma darah dicapai dalam masa 2 jam. Bioavailabiliti adalah kira-kira 70%.

Mengikat protein plasma adalah 90%. Ia menembusi kain.

Metabolized di hati oleh hidroksilasi dan metoksilasi.

T1/2 adalah 6 jam. Ia dikumuhkan dalam hempedu dan air kencing (90% - sebagai metabolit, 10% - tidak berubah).

- Penyakit alahan (urtikaria, demam hay, rhinitis alergi, alergi makanan dan dadah, angioedema);

- pruritus pelbagai asal usus (ekzema, dermatosis prurit lain / termasuk dermatitis atopik /, gatal-gatal campak, rubella, cacar ayam, gigitan serangga);

- pencegahan tindak balas alahan semasa terapi hiposensitisasi.

- hipersensitiviti terhadap ubat;

- hiperplasia prostat;

- Umur kanak-kanak sehingga 1 bulan;

- Saya berumur tiga bulan kehamilan;

- tempoh laktasi (menyusu).

Fenistil perlu diberi perhatian dengan berhati-hati kepada pesakit yang mempunyai penyakit paru-paru obstruktif kronik, epilepsi, kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 1 tahun (kerana mereka mempunyai kesan sedatif boleh disertai dengan episod apnea tidur).

Dadah diambil secara lisan.

Kanak-kanak dari 1 hingga 12 tahun adalah disyorkan untuk mengambil dos harian pada kadar 100 μg / kg berat badan, yang bersamaan dengan 2 titis per kg berat badan. Dos harian harus dibahagikan kepada 3 dos.

Pada kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 1 tahun, ubat itu harus digunakan hanya seperti yang ditetapkan oleh doktor dan jika terdapat tanda-tanda untuk penggunaan penghalang histamin H1-reseptor.

Kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun dan orang dewasa mengesyorkan dos harian ialah 3-6 mg (60-120 tetes), dibahagikan kepada 3 dos, iaitu; 20-40 tetes 3 kali / hari.

Pesakit yang terdedah kepada mengantuk dinasihatkan untuk menetapkan 40 tetes pada waktu tidur dan 20 tetes pada waktu pagi.

20 tetes = 1 ml = 1 mg dimetinden.

Bagi pesakit tua (lebih 65 tahun), pelarasan dos tidak diperlukan.

Penentuan kekerapan kesan sampingan: sangat kerap (≥1 / 10), sering (≥1 / 100 dan

Fenistil jatuh: arahan untuk digunakan

Komposisi dadah

bahan aktif: dimetindena maleate;

1 ml mengandungi dimetindena maleate 1 mg

Pengecualian: natrium fosfat dodecahydrate; propylene glycol; asid benzoik E 210; Trilon B; asid sitrat monohidrat, air natrium sakarin suci.

Borang Dos

Penyelesaian telus tanpa warna, hampir tidak berbau.

Nama Pengilang dan Lokasi

Novartis Consumer Health SA, Novartis Consumer Health SA

Route de l'Etraz, 1260 Nyon, Switzerland.

Kumpulan farmakologi

Antihistamin untuk kegunaan sistemik. Kod ATC R06A B03.

Sifat farmakologi

Farmakologi. Dimetindena maleate adalah antagonis histamin pada tahap reseptor H1. Dalam kepekatan rendah, ia mempunyai kesan merangsang pada histamine metiltransferase, yang menyebabkan pengaktifan histamin. Ia mengesan pertalian yang tinggi untuk reseptor H 1 dan penstabil sel tiang. Reseptor H 2 dimetindena maleate tidak terjejas. Beliau juga mempunyai sifat anestetik tempatan.

Dimetindena maleate adalah antagonis bradykinin, serotonin dan asetilkolin. Ia wujud sebagai campuran racemik dengan R - (-) - Dimetinden, yang mempunyai aktiviti antihistamin H1 yang lebih ketara.

Dimetindena maleate dengan ketara mengurangkan penapisan kapilari yang dikaitkan dengan tindak balas hipersensitiviti segera.

Dalam kombinasi dengan antagonis reseptor histamin H 2, ia menghalang hampir semua jenis tindakan histamin pada sistem peredaran darah.

Kajian telah menunjukkan bahawa kesan dos tunggal 4 mg dimethinden dalam bentuk titisan pada reaksi kulit ditentukan sehingga 24 jam selepas pentadbiran dadah.

Farmakokinetik. Bioavailabiliti sistemik dimetinden dalam bentuk titisan adalah kira-kira 70%. Tindak balas awal badan kepada ubat dijangka dalam masa 30 minit selepas pentadbiran, tindak balas maksimum - dalam masa 5:00. Selepas mengambil titis, kepekatan maksimum dimetinden dalam plasma darah dicapai dalam masa 2:00.

Pada kepekatan dari 0.09 hingga 2 μg / ml, pengikatan dimetinden kepada protein plasma adalah kira-kira 90%. Reaksi metabolik dimethinden termasuk hidroksilasi dan metoksilasi.

Separuh hayatnya ialah kira-kira 6:00. Dimetinden dan metabolitnya dikumuhkan oleh hati dan buah pinggang.

Kajian pramatang mengenai keselamatan, ketoksikan, dan genotoksisiti tidak mendedahkan risiko apabila menggunakan dadah pada manusia. Kajian terhadap tikus dan arnab tidak mendedahkan kesan teratogenik dadah. Juga dalam penyelidikan dalam tikus, tidak ada kesan pada kesuburan yang dijumpai, serta perkembangan janin dan bayi baru lahir apabila digunakan dalam dosis 250 kali lebih tinggi daripada dosis untuk manusia.

Petunjuk

Rawatan gejala penyakit alergi: urtikaria, musiman (demam hay) dan rhinitis alergi sepanjang tahun, alahan terhadap ubat-ubatan dan makanan.

Gatal-gatal dari pelbagai asal, kecuali yang berkaitan dengan cholestasis. Gatal-gatal pada penyakit dengan ruam kulit, seperti cacar air. Gigitan serangga.

Alat bantuan untuk eksim dan dermatosis prurit lain yang berasal dari alahan.

Contraindications

Hipersensitiviti kepada dimetindena maleate atau kepada mana-mana komponen dadah lain. Pesakit mempunyai stenosis duodenal / pyloric.

Langkah-langkah keselamatan yang sesuai apabila memohon

Seperti antihistamin lain, berhati-hati harus dilakukan apabila menggunakan Fenistil pada pesakit dengan glaukoma, dengan gangguan kencing, termasuk dengan hypertrophy prostatic, serta penyakit paru-paru kronik.

Seperti semua antagonis reseptor H 1 dan reseptor sebahagian H 2, ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati pada pesakit dengan epilepsi. Antihistamin boleh menyebabkan gairah pada kanak-kanak.

Gunakan semasa mengandung atau laktasi.

Dalam kajian haiwan, tiada kesan teratogenik yang merosot dan sebarang kesan sampingan langsung atau tidak langsung ke atas kehamilan, pembangunan janin dan / atau selepas bersalin telah dikenalpasti. Walau bagaimanapun, kerana tidak ada maklumat tentang penggunaan dadah semasa kehamilan, titisan Fenistil hanya boleh ditetapkan dalam kes-kes di mana ini sangat diperlukan. Ia tidak disyorkan untuk mengambil ubat semasa menyusu. Jika perlu, penyusuan susu ibu perlu dihentikan untuk tempoh rawatan.

Keupayaan untuk mempengaruhi kadar tindak balas ketika memandu kenderaan bermotor atau mekanisme lain

Apabila mengambil Fenistil boleh melambatkan kelajuan tindak balas psikomotorik, terjadinya rasa mengantuk, pening, jadi anda harus menahan diri dari memandu atau bekerja dengan mekanisme.

Jangan berikan kepada kanak-kanak di bawah 1 bulan, terutamanya pramatang. Dengan berhati-hati untuk menetapkan ubat dalam bentuk titisan kepada kanak-kanak sehingga 1 tahun sedasi boleh disertai dengan episod apnea tidur. Dalam kanak-kanak kecil, antihistamin dapat menyebabkan gairah.

Titik Fenistil boleh digunakan pada kanak-kanak berusia 1 bulan hingga 1 tahun sahaja selepas berunding dengan doktor dan jika terdapat tanda-tanda jelas untuk rawatan dengan antihistamin. Jangan melebihi dos yang disyorkan.

Dos dan pentadbiran

Dewasa, kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun dan pesakit tua.

Dos harian yang disyorkan adalah 3-6 mg, dibahagikan kepada 3 dos - 20-40 tetes 3 kali sehari. Pesakit yang terdedah kepada mengantuk dinasihatkan untuk menetapkan 40 tetes pada waktu tidur dan 20 tetes pada waktu pagi semasa sarapan.

Ubat ini disyorkan selepas berunding dengan doktor, kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 1 tahun boleh digunakan hanya selepas berunding dengan doktor. Dos harian yang disyorkan ialah 0.1 mg (iaitu, 2 titik) per kg berat badan sehari, dibahagikan kepada 3 dos.

20 tetes = 1 ml = 1 mg dimetinden maleate.

Titik fenistil tidak boleh didedahkan kepada suhu tinggi. Dalam botol makanan bayi yang hangat mereka perlu ditambah segera sebelum makan. Sekiranya bayi diberi makan dengan sudu, titisan boleh digunakan tanpa undian, dalam satu sudu teh. Menurunkan rasa enak.

Tempoh perjalanan rawatan ditentukan oleh doktor secara individu.

Berlebihan

Dalam kes overdosis phenytil, titisan oral, dan lain-lain antihistamin, gejala-gejala berikut mungkin berlaku: kemurungan sistem saraf pusat (CNS), mengantuk (terutamanya pada orang dewasa), merangsang kesan saraf dan antikolinergik (terutama pada kanak-kanak), takikardia, halusinasi, sawan, gegaran, pengekalan kencing dan demam. Juga selepas ini, perkembangan hipotensi arteri, koma dan keruntuhan cardiorespiratory adalah mungkin.

Tiada penawar spesifik dalam kes overdosis antihistamin. Langkah-langkah standard perlu diambil, termasuk penggunaan arang aktif, julap asid oleh pesakit, dan langkah-langkah perlu diambil untuk mengekalkan fungsi sistem kardiovaskular dan pernafasan. Penggunaan perangsang tidak disesuaikan. Untuk rawatan hipotensi boleh digunakan agen vasoconstrictor.

Kesan sampingan

Kesan sampingan utama ubat ini mengantuk, terutamanya pada permulaan rawatan. Dalam kes yang jarang berlaku, reaksi alahan boleh berlaku.

Kesan sampingan yang mungkin

Di bahagian sistem imun.

Langka: tindak balas anaphylactic, termasuk bengkak muka, edema faring, ruam, kekejangan otot dan sesak nafas.

Rare: rangsangan.

Dari sistem saraf.

Sering kali: peningkatan keletihan.

Sering: mengantuk, gementar.

Sederhana: sakit kepala, pening.

Dari saluran pencernaan.

Langka: gangguan gastrousus, loya, mulut kering dan tekak.

Interaksi dengan ubat lain dan jenis interaksi lain

Dengan penggunaan ubat-ubatan serentak yang menghalang sistem saraf pusat, contohnya, analgesik opioid, antikonvulsan, antidepresan (antidepresin tricyclic dan inhibitor MAO), antihistamin, ubat antiemetik, antipsikotik, anxiolytics, hypnotics, scopolamine dan etil alkohol boleh meningkatkan paksaan. akibatnya atau bahkan mengancam nyawa.

Antidepressants tricyclic dan antikolinergik, seperti bronkodilator, spasmolytics gastrousus, mydriatics, antimuscarinals urologi, dan ubat-ubatan boleh menyebabkan kesan antimuscarinik tambahan apabila diambil dengan antihistamin, sehingga meningkatkan risiko kemerosotan glaukoma dan pengekalan kencing.

Untuk meminimumkan risiko kemurungan SSP atau potentiasi yang mungkin, penggunaan bersama procarbazine dan antihistamin perlu dilakukan dengan berhati-hati.

Fenistil jatuh: arahan untuk digunakan

Sila beri perhatian bahawa sebelum membeli ubat Fenistil (tetes), anda perlu membaca dengan teliti arahan penggunaan, kaedah penggunaan dan dos, serta maklumat lain yang berguna mengenai ubat Fenistil (tetes). Di laman web "Ensiklopedia Penyakit" anda akan mendapati semua maklumat yang diperlukan: arahan untuk penggunaan yang betul, dos yang disyorkan, kontraindikasi, serta ulasan pesakit yang telah menggunakan ubat ini.

Fenistil (tetes) - Komposisi dan bentuk

Fenistil solution-drops for administration oral 0.1%

1 ml (20 titis) larutan mengandungi dimetinden maleate 1 mg;

Pengeluar: metil parahydroxybenzoate (pengawet E 218), etanol, natrium fosfat dehidrat, dehidrogenasi, sorbitol, air yang disucikan.

Dalam botol 20 ml, dalam kotak 1 botol, dilengkapi dengan dispenser penipisan polietilena kepadatan rendah dan cap polipropilena, dilengkapi dengan sistem kawalan pembukaan pertama.

Fenistil (tetes) - tindakan farmakologi

Fenistil adalah penyekat histamin H 1-reseptor yang mempunyai kesan anti-alahan dan antiprurit. Ketara mengurangkan kebolehtelapan rambang yang dikaitkan dengan tindak balas alahan. Ia menghalang tindakan rhinin, mempunyai kesan antikolinergik yang lemah, boleh menyebabkan sedasi ringan. Kesan antiemetik tidak ada.

Dengan pentadbiran prophylactic ubat, penurunan dalam keparahan gejala demam jerawat diperhatikan.

Fenistil (tetes) - Indikasi untuk digunakan

Untuk pentadbiran lisan, iaitu:

- rawatan gejala penyakit alergi (termasuk urtikaria, demam hay, rhinitis alergi, alahan makanan dan dadah);

- pruritus pelbagai asal (kecuali gatal yang berkaitan dengan cholestasis);

- gatal-gatal dalam kes-kes ruam kulit, seperti cacar air;

- sebagai tambahan dalam ekzema dan dermatosis prurit lain yang berasal dari alahan.

Phenystyle (tetes) - Contraindications

- Glaukoma penutupan sudut (jika tertelan);

- gangguan kencing, termasuk dengan hipertropi kelenjar prostat (dengan pengingesan);

- Hipersensitiviti kepada dimetindenu dan komponen lain yang membentuk dadah.

Ubat tidak ditetapkan kepada bayi yang baru lahir (terutama sebelum pramatang) sebelum berumur 1 bulan.

Fenistil (tetes) - Dosis dan Pentadbiran

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun, dos harian biasanya 3-6 mg, dibahagikan kepada 3 dos (iaitu, 20-40 tetes 3 p / hari).

Pesakit yang terdedah kepada mengantuk dinasihatkan untuk menetapkan 40 tetes pada waktu tidur dan 20 tetes pada waktu pagi semasa sarapan.

Bagi kanak-kanak berumur 1 bulan hingga 12 tahun, dos harian ditunjukkan dalam jadual. Dos harian harus dibahagikan kepada 3 dos.

Dos harian pesakit (titisan *)

Kanak-kanak dari 1 bulan. sehingga 1 tahun 10-30

Kanak-kanak dari 1 tahun hingga 3 tahun 30-45

Kanak-kanak berumur 3 hingga 12 tahun 45-60

* 20 tetes = 1 ml = 1 mg dimetinden maleate.

Titik fenistil tidak boleh didedahkan kepada suhu tinggi; mereka perlu ditambah kepada botol dengan makanan bayi yang hangat sebelum makan. Sekiranya kanak-kanak itu sudah diberi makan dengan sudu, titisan boleh diberikan tanpa undian, dengan satu sudu teh. Menurunkan rasa enak.

Phenystyle (tetes) - Kesan Sampingan

Dari sisi sistem saraf pusat: sering (terutamanya pada awal rawatan dan apabila digunakan dalam dos yang tinggi) - mengantuk; jarang - ketara pening, pergolakan, sakit kepala.

Di bahagian sistem pencernaan: jarang - gangguan gastrousus (termasuk mual), mulut kering.

Di bahagian sistem pernafasan: jarang - tekak kering; dalam kes terpencil - gangguan pernafasan.

Lain-lain: dalam kes-kes yang jarang berlaku - edema, ruam kulit, kekejangan otot.

Fenistil (tetes) semasa kehamilan

Penggunaan Fenistil dalam kehamilan hanya boleh dilakukan atas sebab-sebab kesihatan dan di bawah pengawasan perubatan.

Ia tidak disyorkan untuk menetapkan ibu-ibu kejururawatan fenistil semasa menyusu.

Arahan khas

Ia tidak disyorkan untuk menggunakan Fenistil pada pesakit dengan asma bronkial.

Jangan gunakan Fenistil secara serentak dengan anti-depresi, perencat MAO (termasuk dengan nialamide).

Fenistil (tetes) untuk kanak-kanak

Fenistil ditetapkan dengan berhati-hati dalam bentuk penyelesaian-drop untuk kanak-kanak di bawah umur 1 tahun, kerana mereka mempunyai kesan sedatif yang boleh disertai dengan episod apnea tidur.

Dalam kanak-kanak kecil, Fenistil (tetes), seperti antihistamin lain, boleh menyebabkan pergolakan.

Pengaruh keupayaan untuk memacu mekanisme pengangkutan dan kawalan motor

Pesakit yang aktivitinya memerlukan penumpuan perhatian dan tindak balas psikomotorik yang cepat (memandu kereta, bekerja dengan mekanisme) tidak disyorkan untuk mengambil ubat.

Apabila digunakan secara topikal, insolasi kulit yang berlanjutan yang dirawat dengan gel harus dielakkan.

Phenystyle (tetes) - Interaksi Dadah

Dengan pelantikan serentak dengan ubat-ubatan Fenistil yang menindas sistem saraf pusat (termasuk penenang, ubat hipnosis, ubat-ubatan untuk anestesia, dan etanol), adalah mungkin untuk meningkatkan kesan sedatif ubat-ubatan ini.

Fenistil tidak boleh digunakan serentak dengan perencat MAO (termasuk nialamide) kerana kemungkinan penambahan tindakan antikolinergik mereka dan kesan penghambatan pada sistem saraf pusat.

Dengan penggunaan serentak antidepresan tricyclic (termasuk amitriptyline, imipramine) dan antikolinergik (termasuk atropin, scopolamine) dengan phenytille, kesan antikolinergik dapat ditingkatkan.

Dengan penggunaan etanol dan dimeindena secara serentak, kesan penghambatan pada sistem saraf pusat.

Syarat penyimpanan dan jangka hayat

Simpan pada suhu tidak melebihi 30 ° C; Lindungi dari cahaya matahari.

Hayat rak 3 tahun. Ubat tidak boleh digunakan selepas tarikh tamat tempoh.

Terma jualan farmasi: di kaunter.

Kami ingin memberi perhatian khusus bahawa perihalan Fenistil (titisan) ubat dipersembahkan semata-mata untuk tujuan maklumat sahaja! Untuk maklumat lebih tepat dan terperinci mengenai Fenistil ubat (tetes), sila hubungi penjelasan pengeluar! Jangan sembuh sendiri! Anda mesti berjumpa doktor sebelum menggunakan ubat!

Fenistil - arahan penggunaan untuk kanak-kanak dan orang dewasa

Histamine H1 reseptor blocker Fenistil adalah ubat anti-gergasi. Ubat fenistil dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal Switzerland Novartis Consumer Health. Bahan aktif dalam komposisi ejen adalah dimetinden, yang mempunyai kesan antiprurit dan sesuai untuk alahan. Baca arahan ubat.

Komposisi dan bentuk pelepasan

Fenistil dibentangkan dalam empat bentuk: gel, tablet, titisan dan emulsi. Perbezaannya dalam komposisi:

Fenistil 24 tablet

Jelas cecair tanpa warna dan bau

Gel berwarna yang tidak berwarna

Emulsi homogen separa cecair putih dengan bau benzil alkohol

Kapsul gelatin putih

Kepekatan dimetindena maleate mg

Air, natrium hidrofosfat dodekahidrat, propilena glikol, asid sitrat monohidrat, natrium sakarinat, asid benzoik, disodium edetate

Air, disodium edetate, propilena glikol, karbomer, benzalkonium klorida, natrium hidroksida

Air, benzalkonium klorida, propilena glikol, benzil alkohol, larutan natrium hidroksida, butilhydroksitoluena, karbomer, disodium edetate, cetostearomacrogol, cocoyl caprylocaprate, paraffin cecair

Gelatin, laktosa, pewarna besi oksida kuning dan merah, selulosa mikrosial, eudragit, kanji pregelatinized, talc, asid glutamat, titanium dioksida, metil hidroksipropil selulosa, emulsi silikon

Botol 20 ml dengan penitis

Tiub 30 atau 50 g

Botol dengan aplikator 8 ml

Pakej 10 pcs., Pek 1 pek dengan arahan untuk digunakan.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Bahan aktif dimethinden adalah antagonis yang kompetitif histamine, mempamerkan sifat-sifat antiprurit, antiallergik. Ia mengurangkan kebolehtelapan kapilari yang meningkat, yang disebabkan oleh tindak balas alahan. Selain itu, komponen ini mempamerkan anti-bradykinin dan tindakan m-anticholinergic yang lemah. Jika anda mengambil hari Fenistil, sedasi yang lemah mungkin.

Harta antihistamin dari ubat itu muncul 30 minit selepas pentadbiran lisan, mencapai lima jam kemudian, dijumpai dalam susu ibu. Bentuk luar ubat tidak menembusi peredaran sistemik. Jenis lisan Phenystyle sepenuhnya diserap, mencapai kepekatan darah maksimum selepas dua jam, mempunyai 70% bioavailabiliti, mengikat protein plasma sebanyak 90%. Metabolisme dimethinden berlaku di hati, metabolit dikumuhkan dalam hempedu dan air kencing. Separuh hayat adalah 6 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Arahan untuk penggunaan bermakna ditunjukkan pada petunjuk untuk kegunaannya. Ini termasuk:

  • manifestasi alahan (demam hay, urticaria, rhinitis sepanjang tahun alergi, rinitis, angioedema, makanan, alahan dadah, pollinosis);
  • pruritus (ekzema, dermatosis pruritik, dermatitis atopik, rubela, campak, cacar air, gigitan serangga, jangkitan);
  • angioedema;
  • pencegahan alahan;
  • solar, rumah tangga, perindustrian terbakar ringan.

Dosis dan Pentadbiran

Arahan untuk penggunaan Fenistil berbeza mengikut bentuk pelepasannya. Penyekat dan tablet drops-histamine (kapsul) bertujuan untuk pentadbiran oral, gel dan emulsi (salep) digunakan secara luaran untuk kulit, mengelakkan luka. Dos dan rawatan bergantung kepada jenis penyakit, keparahan, ciri-ciri individu pesakit dan ditetapkan oleh doktor. Ia tidak perlu melakukan terapi secara bebas.

Doktor dinasihatkan untuk mengambil ubat Fenistil sedikit sebanyak yang mungkin. Untuk manifestasi akut alergi, kursus pendek yang berlangsung selama 7-10 hari diadakan untuk melegakan gejala yang tidak menyenangkan. Sekiranya gejala menjadi lebih cepat, penerimaan ditamatkan. Sekiranya kapsul diambil semasa tempoh alergi bermusim, anda boleh menggunakannya selama lebih daripada 25 hari. Adalah dinasihatkan untuk tidak menangguhkan masa pengambilan ubat, jika tidak, ia akan dicerminkan oleh kesan sampingan yang tidak menyenangkan.

Menurunkan Fenistil

Menurut arahan, Fenistil dalam titisan diambil di dalam. Kanak-kanak berumur lebih dari satu bulan dan di bawah 12 tahun dinasihatkan mengambil 100 μg / kg berat badan (2 titis per kg berat) dalam tiga dos. Pesakit yang berusia lebih dari 12 tahun harus minum 60-120 tetes dalam tiga dos. Jika pesakit terdedah kepada mengantuk, mereka ditetapkan 40 tetes sebelum tidur dan 20 tetes pada waktu pagi. 1 ml dadah bersamaan dengan 20 tetes atau 1 mg dimetinden.

Pil

Menurut arahan, tablet Fenistil 24 tidak ditetapkan untuk kanak-kanak di bawah umur 12 tahun. Pesakit yang lebih tua dari usia ini ditunjukkan untuk mengambil satu kapsul setiap hari, sebaiknya pada petang untuk mengelakkan rasa mengantuk. Tablet-tablet itu ditelan keseluruhan, dibasuh dengan air, mereka tidak dapat dikunyah. Kursus rawatan berlangsung selama 25 hari. Kapsul dikontraindikasikan dalam asma bronkial, memandu atau jentera berbahaya.

Fenistil Gel

Emulsi, gel atau salap Fenistil bertujuan untuk kegunaan luaran. Menurut arahan, mereka merawat kulit untuk menghilangkan manifestasi tindak balas alahan. Produk digunakan untuk membersihkan kawasan yang terjejas 2-4 kali sehari. Jika gatal-gatal sangat parah atau kawasan kulit yang besar terjejas, maka pada masa yang sama bentuk lisan ubat boleh diambil - titisan atau tablet. Terdapat krim Fenistil Pentsivir, yang mempunyai kesan antivirus, digunakan untuk menghilangkan letupan heterik di bibir.

Fenistil untuk kanak-kanak

Menurut arahan, Fenistil jatuh untuk kanak-kanak dikontraindikasikan pada usia sehingga satu bulan, dan tablet - sehingga 12 tahun. Gel dan emulsi boleh digunakan sejak lahir, tetapi di bawah pengawasan seorang doktor. Dosages bentuk lisan ubat dikira berdasarkan berat badan kanak-kanak, dan membentuk 100 μg / kg berat badan. Memohon ubat untuk bayi atau bayi yang baru lahir hanya mengikut indikasi.

Terdapat regimen dos yang mudah: 3-10 tetes pada satu masa ditetapkan kepada kanak-kanak lebih muda daripada setahun (30 tetes per hari), 1-3 tahun - 10-15 (45), 3-12 tahun - 15-20 tetes pada satu masa ( maksimum sehari 60). Gel digunakan untuk menghapuskan ruam, digunakan dengan lapisan nipis pada kulit 2-4 kali sehari dan sedikit menggosok. Kursus terapi berterusan sehingga gejala hilang.

Fenistil adalah ubat generasi pertama ubat antihistamin, oleh itu kesannya terhadap reseptor sistem saraf pusat, terutamanya pada kanak-kanak, adalah kuat. Pada bayi, ia boleh menyebabkan sawan, rasa mengantuk atau agitasi yang teruk, degupan jantung yang cepat, aritmia dan juga penangkapan pernafasan. Penetapan sambutan tetap menghalang perkembangan kanak-kanak, mengurangkan pembelajarannya. Sekiranya terdapat keperluan penggunaan antihistamin jangka panjang oleh seorang kanak-kanak, lebih baik memilih cara moden generasi kedua dan ketiga (Telfast).

Arahan khas

Penggunaan antihistamin pada kanak-kanak di bawah umur enam tahun boleh menyebabkan keceriaan yang meningkat. Arahan khas lain dari arahan:

  1. Turun tidak boleh didedahkan kepada suhu tinggi, kerana ini mengurangkan kecekapan kerja mereka.
  2. Apabila menetapkan titisan kepada bayi, mereka dimasukkan ke dalam botol dengan makanan bayi dipanaskan atau tidak dimakan jika bayi diberi makan sudu. Turun mempunyai rasa yang menyenangkan.
  3. Ubat tidak menghilangkan gatal-gatal yang berkaitan dengan kolestasis.
  4. Mengambil titisan atau tablet boleh mengurangkan kepekatan perhatian dan kelajuan tindak balas psikomotor, jadi semasa terapi lebih baik untuk mengelakkan memandu atau jentera berbahaya.
  5. Sekiranya alahan ditunjukkan oleh gatal-gatal yang teruk atau luka kulit yang meluas, gel itu hanya boleh digunakan dengan kelulusan doktor.
  6. Semasa menggunakan gel atau emulsi, pendedahan langsung kepada cahaya matahari dan cahaya ultraviolet harus dielakkan.
  7. Jika rawatan tidak membawa hasil, anda perlu berjumpa doktor.
  8. Dalam komposisi emulsi dan gel dinyatakan propylene glycol, benzalkonium klorida, butylhydroxytoluene. Bahan ini boleh menyebabkan dermatitis kontak, kerengsaan membran mukus, mata dan tindak balas alergi yang lain.

Ramai pakar kanak-kanak hari ini menasihatkan menggunakan Fenistil untuk menyediakan kanak-kanak untuk suntikan. Ini mengurangkan reaksi yang tidak menyenangkan terhadap vaksinasi. Antihistamin membantu menghilangkan tindak balas yang kuat terhadap suntikan vaksin, tetapi lebih baik bagi ibu bapa untuk tidak menggunakannya terlebih dahulu - ini boleh mengakibatkan salah tafsiran hasil, alahan tersembunyi, diwujudkan pada masa akan datang. Adalah optimum untuk menetapkan titisan selepas vaksinasi, jika gatal-gatal dan terbakar teruk ditunjukkan - 4-5 jatuh dua kali sehari.

Fenistil semasa kehamilan

Turun dilarang digunakan pada trimester pertama kehamilan dan menyusu. Penggunaan dadah di trimester kedua dan ketiga dibenarkan jika manfaat kepada ibu melebihi risiko kepada anak. Begitu juga, mengikut arahan, gel Fenistil boleh digunakan dengan berhati-hati pada trimester pertama. Dalam trimester kedua dan ketiga, emulsi tidak boleh digunakan untuk kawasan kulit yang besar, meradang dan pendarahan. Ibu yang menyusu semasa menyusu tidak dapat menggunakan gel pada puting susu dan kulit payudara.

Interaksi dadah

Arahan untuk penggunaan nasihat untuk mengelakkan mengambil ubat dengan Procarbazine pada masa yang sama. Interaksi dadah lain:

  1. Ubat ini meningkatkan kesan ubat hipnosis, anxiolytics, etanol, analgesik opioid, neuroleptik, penenang.
  2. Beliau mampu meningkatkan kepekatan darah anticonvulsants, antiemetik dan antihistamin, inhibitor monoamine oxidase, antidepresan trisiklik.
  3. Gabungan Fenistil dengan antidepresan trisiklik, m-holinoblokatorami, antispasmodik, bronkodilator meningkatkan risiko peningkatan tekanan intraokular, pengekalan kencing.

Kesan sampingan

Semasa terapi, kesan sampingan sering ditunjukkan. Yang paling biasa, mengikut arahan, adalah:

  • sakit kepala, keletihan, pening, mengantuk, ketakutan;
  • laring telinga kering, pipi dan mulut, gangguan gastrousus, loya, muntah;
  • gangguan mental, perencatan reaksi, kebimbangan, penghapusan;
  • reaksi anaphylactoid, bengkak muka, pharynx, ruam, sesak nafas, kekejangan otot;

Sekiranya terdapat kesan sampingan yang teruk, adalah penting untuk berunding dengan doktor. Satu dos yang berlebihan dari dadah itu ditunjukkan oleh mengantuk, pergolakan, takikardia, sawan, ataksia, halusinasi, murid dilebar, mulut kering. Seseorang mungkin mempunyai aliran darah ke muka, pengekalan kencing, demam, tekanan menurun, keruntuhan. Gejala berbahaya adalah koma dan lumpuh.

Kesan yang membawa maut pada Fenistil belum direkodkan sehingga kini. Untuk rawatan, lavage gastrik, karbon aktif, sorben lain (Enterosgel), laksatif masin, dan suntikan ditetapkan. Dilarang mengambil analetika. Terapi simtomatik yang bertujuan untuk menyokong sistem pernafasan dan kardiovaskular ditunjukkan. Tiada penawar yang spesifik.

Contraindications

Ubat ini ditetapkan dengan berhati-hati dalam penyakit paru-paru obstruktif kronik, epilepsi, kanak-kanak berumur 1-12 bulan (penenang boleh menyebabkan apnea tidur). Arahan ini menyoroti kontraindikasi terhadap penggunaan alkohol fenil:

  • hipersensitiviti kepada komposisi;
  • glaukoma penutupan sudut;
  • asma bronkial;
  • kanak-kanak sehingga sebulan untuk titisan, sehingga 12 tahun untuk tablet;
  • hiperplasia prostat;
  • trimester pertama kehamilan, laktasi untuk titisan dan pil.

Syarat jualan dan simpanan

Semua bentuk phenystyle boleh didapati tanpa preskripsi. Turun dan tablet disimpan pada suhu sehingga 25 darjah selama dua tahun, gel - selama tiga tahun. Emulsi boleh disimpan pada suhu sehingga 30 darjah selama tiga tahun.

Analog

Ganti Fenistil boleh menggunakan antihistamin lain, yang mempunyai kesan yang sama. Ini termasuk:

  • Zodak - sirap, tablet dan titis yang mengandungi cetirizine dihydrochloride;
  • Claritin - sirap antihistamin, tablet berasaskan loratadine;
  • Loratadine - tablet dan sirap anti-gergasi berdasarkan komponen yang sama;
  • Suprastin - penyelesaian antihistamin, tablet yang mengandungi kloropyramine;
  • Tavegil - penyelesaian untuk suntikan, tablet berdasarkan clemastine;
  • Diazolin - pil dan pil alergi yang mengandungi mebhydralin;
  • Cetirizine - tablet anti-radang dan anti-alergi yang mengandungi bahan aktif yang sama;
  • Zyrtec - tablet antialergik berdasarkan cetirizine, tidak boleh diambil untuk kanak-kanak lebih muda daripada setahun;
  • Psilo-Balsam - gel antiprurit yang mengandungi diphenhydramine, dilarang pada kanak-kanak di bawah umur dua tahun.

Harga Phenystyle

Kos ubat bergantung kepada bentuk pelepasan, jumlah pembungkusan dan dasar harga. Harga dadah anggaran di farmasi Moscow dan rangkaian dalam talian adalah: